با اینترنت 1 گیگابیتی چکارها میشه کرد؟

ضعیفمتوسطخوبعالیمحشر

در حالی‌که کره جنوبی با متوسط پهنای باند ۱۲ مگابیت بر ثانیه سریع‌ترین اینترنت جهان را ارایه می‌دهد، دولت این کشور قصد دارد تا ۲ سال آینده اینترنت ۱۰۰۰ مگابیتی را در اختیار شهروندان خود قرار دهد.
سرعت اینترنت با شتاب در کشورهای دنیا در حال افزایش است، در حالی که بسیاری از کشورها روی سرعت‌های چند ده مگابیت بر ثانیه متمرکز شده‌اند، کره‌جنوبی تصمیم دارد تا دو سال آینده، اینترنت یک گیگابیتی را به کاربران خود ارائه کند.
هرچند کره‌جنوبی پیشتازترین کشور جهان در فناوری اینترنت به شمار می‌رود، اما به این حد هم قناعت نکرده و تصمیم دارد سرعت اینترنت خود را افزایش دهد. جالب اینجاست که مقامات کره‌جنوبی به سرعت‌های ۱۰۰، ۲۰۰ و حتی ۵۰۰ مگابیت بر ثانیه هم راضی نیستند و قرار است این کشور تا سال ۲۰۱۲ به اینترنت ۱۰۲۴ مگابیت بر ثانیه‌ای یا به اصطلاح ۱ گیگابیتی تجهیز شود. دولت این کشور نزدیک به ۳۴هزار میلیارد وون معادل با ۱۹ میلیارد دلار برای تکمیل این طرح هزینه خواهد کرد که تقریبا معادل بودجه سالانه آموزش در این کشور است. به این ترتیب سرعت ارتباط اینترنتی خانه‌های کره‌جنوبی ۵۰۰ برابر سرعت فعلی در کشور انگلستان خواهد شد.
کره‌جنوبی هم‌اکنون صاحب سریع‌ترین اینترنت جهان است. متوسط سرعت اینترنت در این کشور بر اساس گزارش شرکت آکامای، ۱۲ مگابیت بر ثانیه است که در جهان بی‌نظیر است.

یک روز معمولی در خانواده‌ای معمولی
خانواده کونگ جزو اقشار معمولی کره‌جنوبی هستند که از مزایای اینترنت پرسرعت بهره‌مند می‌شوند. در یک روز عادی، کوین (یکی از فرزندان این خانواده) در اتاق خواب خود سرگرم بازی‌های آنلاین است که در کشور کره‌جنوبی به عنوان ورزشی ملی پذیرفته شده است. در اتاق پذیرایی هم یونیس به همراه کودک خردسالش در حال تماشای برنامه‌های تلویزیونی هستند که از طریق اینترنت برای آن‌ها فراهم شده است. با مشترک شدن در یک سرویس تلویزیون اینترنتی با هزینه ماهیانه ۱۹ دلار ، این خانواده به ده‌ها شبکه تلویزیونی معمولی، هزاران فیلم و سرویس‌هایی مانند توئیتر دسترسی دارند. سرعت اینترنتی که این خانواده از آن استفاده می‌کنند ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه است، اما در مورد اینترنت با سرعت ۱۰۰۰ مگابیت بر ثانیه چه می‌توان گفت؟
باید گفت این سرعت در جهان بی‌نظیر و دست‌نیافتنی است. در کشورهایی مانند انگلستان حداکثر سرعت اینترنت به چند درصد این میزان نیز نخواهد رسید. این در حالی است که وزیر فرهنگ انگلستان اعلام کرده این کشور تا سال ۲۰۱۵ سریع‌ترین اینترنت اروپا را خواهد داشت. البته برخی شرکت‌ها اکنون اینترنت ۵۰ مگابیتی را ارائه می‌دهند و دولت نیز تضمین کرده تا انتهای فعالیت مجلس فعلی این کشور، هر شهروند انگلیسی به اینترنت ۲ مگابیتی دسترسی داشته باشد.

بیشتر بخوانید
پرسش و پاسخ (35)

اما واقعا اینترنت ۱ گیگابیتی به چه کار می‌آید؟
اول از همه این‌که شما می‌توانید هر فیلم دلخواهی را در مدت ۱۲ ثانیه دانلود کنید. استفاده دیگر، تماشای فیلم به صورت آنلاین است. در حالی که وزارت فرهنگ و رسانه انگلستان سرعت ۲ مگابیت را برای تماشای فیلم آنلاین کافی دانسته، اما با همه‌گیر شدن نسل بعدی فیلم‌های با کیفیت بالا، اچ.دی، دیگر نمی‌توان روی این سرعت‌ها حساب کرد.
به گفته سازمان دیسک‌های بلو-ری، تماشای آنلاین یک فیلم اچ.دی به سرعت ۴۰ مگابیت بر ثانیه احتیاج دارد و این حداقل میزان تعیین‌شده است. تصاویر ۳بعدی احتیاج به سرعت بیشتری دارند و قالب تصویری سوپر اچ.دی که تا دهه آینده معرفی می‌شود، حتی به خطوط اینترنتی از به‌مراتب سریع‌تر احتیاج خواهند داشت.
تعداد پیکسل‌های تصاویر سوپر اچ.دی ۱۶ برابر تصاویر اچ.دی فعلی است و نسخه‌های فشرده شده آن حداقل به پهنای باند ۳۲۰ مگابیت بر ثانیه احتیاج دارند. نسخه غیر فشرده آن نیز به ۲۴ گیگابیت بر ثانیه برای انتقال اطلاعات نیاز دارد.
همه این‌ها نشان از ضرورتی اجتناب‌ناپذیر در آینده نزدیک دارند، این‌که حتی رواج اینترنت ۱ گیگابیتی در کره‌جنوبی نیز برای ورود به آینده کافی نیست!

2 دیدگاه برای “با اینترنت 1 گیگابیتی چکارها میشه کرد؟

  1. این متن برنامه کلیک بی‌بی‌سی است. حداقل در آخر متن منبع را اعلام می‌کردید. این که نشد رسم مردونگی!

    1. دوست عزیز این مطلب از برنامه کلیک بی بی سی یا سایت کلیک بی بی سی برداشته نشده که بخواهیم نام آنرا به عنوان منبع ذکر نماییم.
      در ضمن یادآوری می کنم که برنامه کلیک بی بی سی خود از منابع دیگر استفاده میکند و خود منبع خبر نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.