بوئینگ ۷۷۷X بزرگ‌ترین هواپیمای دو موتوره جت جهان

ضعیفمتوسطخوبعالیمحشر
شرکت هواپیمایی بوئینگ روز شنبه اولین پرواز آزمایشی هواپیمای جدید ۷۷۷X را با موفقیت پشت سر گذاشت و برای ورود رسمی آن به ناوگان هواپیمایی دنیا آماده می‌شود.
در سال‌های اخیر، شرکت بوئینگ با چالش‌های بزرگی روبرو بوده که بزرگ‌ترین آن مربوط به دو سقوط بد هواپیمای ۷۳۷ مکس است.تاخیر در پرواز این مدل هواپیماها و تحویل آن‌ها به مشتریان، لغو مجوز پروازهای این هواپیما و خسارت‌های زیادی که بوئینگ متحمل شد؛ مهندسان این شرکت را وادار کرد دست به اصلاحاتی در موتور آن بزنند که حاصل آن بزرگ‌ترین هواپیمای جت دو موتوره دنیا به نام ۷۷ ایکس است.

اولین پرواز هواپیمای بوئینگ ۷۷۷ ایکس روز شنبه و از آشیانه کارخانه بوئینگ در شهر سیاتل امریکا بود. پروازی ۴ ساعته که کاملا موفقیت‌آمیز بود. در هفته گذشته، دو بار برنامه اولین پرواز آزمایشی این هواپیمای مسافربری به دلیل نامساعد بودن شرایط جوی لغو شد.

بوئینگ ۷۷۷ ایکس آخرین مدل از هواپیمایی است که برای اولین بار در سال ۱۹۹۴ ساخته شده و به پرواز درآمد. شرکت بوئینگ از آن سال تا کنون مدل‌های مختلفی از این سری هواپیما را روانه آسمان کرده است.

این هواپیما به دو موتور جت مجهز شده و جزو هواپیماهای دو راهرویی محسوب می‌شود. این هواپیما گنجایش ۴۰۰ مسافر را دارد و قیمتی ۴۲۰ میلیون دلاری دارد. قرار است شرکت هواپیمایی امارات در دبی اولین سفارش‌های بوئینگ ۷۷۷ ایکس را سال آینده تحویل بگیرد.

بیشتر بخوانید
عید سعید فطر مبارک

اولین سفارش‌ها در سال ۲۰۲۱

شرکت بوئینگ به خاطر مشکلاتی که در موتورهای جدید GE9X شرکت جنرال الکتریک به وجود آمده؛ ناچار شد سفارش‌ها را برای سال آینده به تاخیر بیندازد اما زمان تحویل به طور دقیق مشخص نیست و بستگی زیادی به صدور مجوزهای ۷۷۷X دارد.

هواپیمای ۷۷۷ ایکس به طور کامل یک نمونه بازسازی و بهبود داده شده همان هواپیمای ۷۳۷ مکس است. بال‌ها به طور کامل بازسازی شدند و نوک‌های آن‌ها تاشو هستند تا در آشیانه‌ها راحت‌تر پارک شوند. موتورهای  جدیدی روی هواپیما نصب شده است و در بدنه هم شاهد تغییراتی هستیم؛ از جمله اینکه کشیده‌تر شده و طول آن به ۷۶ متر می‌رسد.

مدیران بوئینگ تاکید زیادی دارند که با صبر و حوصله تمامی بررسی‌ها و ارزیابی‌های فنی و ایمنی را روی ۷۷۷ ایکس انجام دهند تا مطمئن شوند هیچ چیزی بدون تست و بررسی باقی نمانده است. آن‌ها به خبرنگاران گفتند: «این تنها راهی است که در پیش داریم.»

علاوه بر سازمان FAA ایالات متحده، بسیاری از نهادها و سازمان‌های هوانوردی دنیا از جمله آژانس ایمنی حمل و نقل هوایی اتحادیه اروپا اعلام کردند باید از ایمنی هواپیمای جدید بوئینگ اطمینان حاصل کنند و بعد مجوز ورود به ناوگان هوایی را بدهند.

بوئینگ تا کنون نزدیک به سفارش ۳۰۹ فروند ۷۷۷X دریافت کرده است که ۲۰۰ مورد آن‌ها از خاورمیانه و شرکت‌های هواپیمایی امارت، قطر ایرویز و الاتحاد ایرویز امارات هستند.

بیشتر بخوانید
برخی حقایق درباره لیبی

منبع: + و +

به نقل از سایت یک پزشک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *