بیشتر بدانیم: راز لکه‌بری مواد سفیدکننده

ضعیفمتوسطخوبعالیمحشر (نظرت چیه؟)

به طور کلی مواد سفیدکننده از جمله مواد شیمیایی هستند که از طریق فرآیند شیمیایی اکسیداسیون موجب رنگ‌بری یا کمرنگ‌تر شدن اجسام رنگی خواهند شد. انواع مختلفی از مواد سفیدکننده وجود دارد.
مواد سفیدکننده کلره اغلب حاوی هیپوکلریت سدیم هستند و این در حالی است که سفیدکننده‌های اکسیژنه دارای پروکسید هیدروژن یا همان آب اکسیژنه یا به طور کلی ترکیبات آزادکننده پروکسید هستند که از جمله این ترکیبات می‌‌توان به پرکربنات سدیم و پربورات سدیم اشاره کرد.
علاوه بر این در برخی از دیگر انواع سفیدکننده‌ها مواد شیمیایی دیگر وجود دارند که به عنوان عامل سفیدکننده عمل کرده و موجب رنگ‌بری و سفید شدن می‌شوند. اگرچه اغلب عوامل اکسیدکننده موجود در سفیدکننده‌ها به عنوان عوامل سفیدکننده شناخته می‌شوند، اما نتایج به دست آمده از بررسی‌‌های انجام شده درباره ویژگی‌‌های واکنش‌های شیمیایی حاکی از آن است که فرآیندهای دیگری نیز وجود دارد که می‌توانند در رنگ‌بری تاثیرگذار باشند.
برای مثال سدیم ریتیونیت عامل‌ کاهنده موثری است که می‌تواند به عنوان یک عامل سفیدکننده مورد استفاده قرار گیرد. یک ماده سفیدکننده اکسیدکننده از طریق درهم شکستن پیوندهای شیمیایی در گروه رنگساز مولکلولی که در حقیقت بخشی از مولکول‌‌های تشکیل‌دهنده آن ماده است، عمل می‌کند.
با شکسته شدن پیوندهای شیمیایی در این قسمت از مولکول‌ها، رنگ حقیقی آنها از بین خواهد رفت و به این ترتیب گروه رنگساز مولکولی بی‌رنگ خواهد شد یا رنگی را بازتاب خواهد کرد که در خارج از طیف نوری مرئی که توسط چشم انسان قابل رویت است، قرار می‌گیرد.
مواد سفیدکننده‌ و عوامل کاهنده موجب می‌شوند که پیوندهای دوگانه مولکولی در گروه رنگساز مولکولی شکسته شده و پیوند شیمیایی یگانه جدیدی جایگزین آن شود.

این تغییرات شیمیایی منجر به تغییر خواص نوری مولکول‌ها شده و در نتیجه مولکول‌ها بی‌رنگ خواهند شد. جالب است بدانید که علاوه بر تغییرات شیمیایی که موجب بی‌رنگ شدن مواد می‌شود تغییرات انرژی نیز می‌‌تواند منجر به ایجاد تغییر و درهم شکستگی پیوندهای شیمیایی و در نتیجه بی‌رنگ شدن مولکول‌ها شود.
شاید شنیده باشید که لباس‌های رنگی که در معرض تابش مستقیم نور آفتاب قرار می‌گیرند نیز بتدریج رنگ اصلی خود را از دست می‌دهند. علت این پدیده این است که فوتون‌های انرژی موجود در نور آفتاب که از شدت بسیار زیادی برخوردارند موجب درهم شکسته شدن پیوندهای شیمیایی موجود در مولکول‌های رنگساز شده و به این ترتیب موجب از بین رفتن رنگ این مولکول‌ها خواهند شد.
آب ژاول یا آب اکسیژنه رایج‌ترین ماده سفیدکننده‌ای است که به عنوان سفیدکننده و ضدعفونی‌کننده مورد استفاده قرار می‌گیرد. پربورات سدیم سفیدکننده‌ای است که از آن بیشتر در خشکشویی‌ها و همچنین در ترکیب پودرهای ماشین لباسشویی استفاده می‌شود.
در مقایسه قدرت سفیدکنندگی پربورات از آب ژاول کمتر است. علاوه بر این از موادی مانند الکل، آمونتاک، جوش شیرین، کربنات سدیم و تتراکلرید کربن نیز می‌‌توان به عنوان ماده‌ای با خاصیت رنگبری و پاک‌کنندگی استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.