بیشتر بدانیم: شگفتی‌های حواس پنجگانه

ضعیفمتوسطخوبعالیمحشر

بی‌شک حواس پنجگانه ما انسان‌ها نقش بسیار مهمی را در برقراری ارتباط بین ما و دنیای اطرافمان ایفا می‌کند و
هر گونه اختلال ایجاد شده در عملکرد این حواس پیامدهای نامطلوبی را به همراه خواهد داشت که محدودیت‌های بسیاری را در روند زندگی روزمره ما به وجود خواهند آورد، اما هر یک از این حواس پنجگانه از ویژگی‌های جالب و منحصر به فردی برخوردارند که می‌توانند بر عملکرد هر یک از آنها تاثیرگذار باشند.

شاید برایتان جالب باشد بدانید که براساس نتایج به دست آمده پس از خوردن یک وعده غذایی مفصل، قدرت شنوایی افراد تا حدودی کاهش می‌یابد، بنابراین اگر قصد دارید به یک کنسرت بروید، بهتر است از زیاده‌روی در خوردن بشدت پرهیز کنید، زیرا با این کار از لذت گوش دادن به یک قطعه موسیقی بسیار زیبا محروم خواهید شد. اگر فکر کنید که بیش از پیش نیازمند استفاده از توانمندی‌های شنیداری خود هستید، باید یک وعده غذایی کوچک برای خود انتخاب کنید. تنها حدود یک‌سوم از انسان‌هایی که در این کره خاکی زندگی می‌کنند از قدرت بینایی کامل برخوردارند و بیش از دوسوم افراد برای اصلاح بینایی خود ملزم به استفاده از عینک یا لنزهای تماسی هستند و این در حالی است که اغلب افرادی که در سنین جوانی از عینک برای اصلاح عیوب و بیماری‌های چشمی استفاده نکرده‌اند نیز با افزایش سن با مشکلاتی مواجه خواهند شد که ناچار باید از عینک استفاده کنند.

بیشتر بخوانید
حکمت‌ها و اسرار افطار با خرما

بزاق دهان نقش بسیار مهمی در قدرت چشایی شما دارد و اگر به هر دلیلی این بزاق نتواند یک ماده غذایی را در خود حل کند قادر به احساس طعم و مزه آن ماده غذایی نخواهید بود. به این ترتیب می‌توان گفت که احساس طعم و مزه مواد غذایی مستلزم حل شدن مواد شیمیایی موجود در آن ماده غذایی در بزاق دهان است. اگر حس بویایی زنان و مردان را با هم مورد مقایسه قرار دهید، متوجه خواهید شد که زنان در مقایسه با مردان حس بویایی قوی‌تری دارند. جالب است بدانید که بینی شما به عنوان عضو بویایی می‌‌تواند بیش از ۵۰ هزار رایحه‌ای را که قبلا استشمام کرده است به خاطر آورد. توانایی انسان‌‌ها در تشخیص بوها و رایحه‌های مختلف، ناشی از داشتن این توانمندی در ثبت خاطرات و اطلاعات مربوط به تجربه استشمام بوهای گوناگون است.

یکی دیگر از ویژگی‌های جالب حس بویایی افراد این است که هر فردی از یک حس بویایی منحصر به فرد برخوردار است و تنها دوقلو‌های همسان از یک حس بویایی کاملا شبیه به هم برخوردارند. حتی نوزادانی که تازه متولد شده‌اند نیز به کمک حس بویایی خود، مادرشان را از دیگر افراد تشخیص می‌دهند. اگرچه عوامل ژنتیکی نقش بسیار مهمی در تعیین ویژگی‌های منحصر به فرد حس بویایی افراد ایفا می‌کند اما نباید تاثیر ویژگی‌ها و عوامل محیطی، رژیم غذایی و بهداشت فردی را در شکل‌گیری آنها نادیده گرفت.

محصولات بخش فروشگاه
بیشتر بخوانید
مرسدس بنز و موتور گازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *