ترفندهای ویندوزی

ضعیفمتوسطخوبعالیمحشر (نظرت چیه؟)

ترفندهای ویندوزی

با یاد گرفتن این ترفندها می‌توانید بازدهی سیستم خود را افزایش دهید و توانایی خود در کار با ویندوز را به‌رخ دوستانتان بکشید.

۱- حذف شاخص‌گذار فایل
هدف اصلی از شاخص‌گذاری فایل‌ها (File Indexing) در ویندوز اکس‌پی، تهیه فهرستی از فایل‌ها و سریع‌تر کردن جستجوی فایل‌های سیستمی در ویندوز است. از آنجایی که با شاخص‌گذاری و بی‌شاخص‌گذاری، جستجوی ویندوز اکس‌پی بسیار کند عمل می‌کند، بهتر است آن را برداشته تا حداقل زمان شاخص‌گذاری را به پردازش اختصاص دهیم و بازده سیستم بالا رود. برای این‌کار، باید تمام فایل‌ها و فولدرهای باز سیستم خود را ببندید. به My Computer بروید و روی درایوهای دیسک سخت خود کلیک راست کنید و بعد گزینه Properties را انتخاب کنید. در پنجره‌ای که باز می‌شود، بایدگزینه‌ Allow Indexing Service to index the disk for fast file searching را غیر فعال کنید و بعد از اتمام تایید را بزنید. بعد از یک بار راه‌اندازی مجدد، کامپیوترتان کمی سریع‌تر خواهد شد.

۲- نمایش منوی خاموش کردن
اگر همکار، دوست و یا یکی از اعضای خانواده شما از خاموش کردن‌های سخت‌افزاری خوشش می‌آید و اصلا حاضر نیست قبول کند که خالی کردن برق از سیستم به آن آسیب می‌رساند، با انجام این عمل می‌توانید آن را وادار کنید که حتما از طریق نرم‌افزاری سیستم را خاموش کنند. این کار را به‌دو روش می‌توان انجام داد.

محصولات بخش فروشگاه
بیشتر بخوانید
ترفند: مخفي كردن داده‌ها در فايل متني ساده

روش اول: روی یک جای خالی از دسک‌تاپ کلیک راست کنید و بعد Properties را بزنید. از منوی Screen Saver، گزینه Power را بزنید.

روش دوم: از طریق کنترل پنل، گزینه Power Options را انتخاب کنید.
حالا که پنجره Power Options باز شد، می‌توانید از طریق برگه Advanced گزینه When I press the power button on my computer را روی حالت Ask me what to do بگذارید.
حال اگر کسی تصادفا یا عمدا دکمه خاموش کردن سیستم را زد، به‌جای خاموش شدن، پنجره خاموشی ویندوز نشان داده می‌شود و می‌شود در صورت عدم تمایل، آن را کنسل هم کرد.

۳- یک وظیفه هفتگی

سیستم شما بعد از مدتی کار کردن کند می‌شود. این امری است که همه کاربران ویندوز به آن واقف هستند. یکی از دلایل این موضوع، وقوع پراکندگی در فایل‌هاست و همین باعث کند کردن لود شدن ویندوز، برنامه‌ها، و کپی کردن فایل‌ها در سیستم می‌شود. در صورتی که می‌توان با ابزارهای ویندوز، آن را همیشه سرحال نگاه داشت. برای این‌کار کافیست ابزار ضدپراکندگی ویندوز را هفته‌ای یک‌بار اجرا کنید و تمام دیسک‌های خود را یکپارچه کنید. برای دیفراگ کردن درایوهای خود، ابتدا تمام فایل‌ها و فولدرهای باز را ببندید. سپس به My Computer بروید و بعد روی هر درایوی که می‌خواهید کلیک راست کنید و Properties را بزنید. از برگه Tools، گزینه Defragment Now را انتخاب کنید. بسته به ساعت کار با سیستم‌تان، این کار را ماهانه، هفتگی و حتی روزانه انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *