راهنمای خرید LCD

ضعیفمتوسطخوبعالیمحشر (نظرت چیه؟)

این روزها بیشتر نمایشگرهای LCD صفحه گسترده، نسبت طول به عرض ۱۶‌به‌۹ دارند که آنها را به بهترین وجه، مناسب برای باز کردن و دیدن مدارک یا صفحات متعدد وب به‌صورت همزمان، ساخته است. این نوع صفحه نمایش‌ها برای صرفه‌جویی در جا مناسب بوده و قیمت‌شان پیوسته در حال ارزان شدن است. ما در اینجا روش انتخاب یکی از این نوع صفحه نمایش‌ها را شرح می‌دهیم.

تفکیک‌پذیری
تفکیک‌پذیری محلی هر نمایشگر تعیین‌کننده کیفیت دیده شدن نوشته‌های متن و تصاویر روی آن است. اگر شما تفکیک‌پذیری را به بیشتر یا کمتر از حد لازم تغییر دهید، تصاویر محو به‌نظر می‌رسند، بنابراین پیش از خرید اطمینان حاصل کنید که استفاده از نمایشگر با تفکیک‌پذیری محلی اصلی‌اش کاملا برای شما راحت باشد. اگر علاقه‌مند به تماشای محتوای رسانه‌ای کیفیت بالای اچ‌دی هستید به‌دنبال یک LCD با حداقل تفکیک‌پذیری ۱۲۸۰ در ۷۲۰ بگردید تا بتوانید ویدئوی ۷۲۰p HD را روی آن تماشا کنید. برخورداری از حداقل تفکیک‌پذیری ۱۹۲۰ در ۱۲۰۰ برای نمایش دادن ویدئوی ۱۰۸۰p HD (مانند ویدئوی اچ‌دی‌بلوری و بازی‌های پیشرفته رایانه‌ای) با تمام جزئیاتش ضروری است.

اتصالات دیجیتال
بیشتر مانیتورهای جدید هر ۲ نوع اتصال آنالوگ (D-sub) و دیجیتال (DVI) را با هم دارند. برخی مدل‌های بزرگ با تفکیک‌پذیری بالا نیاز به اتصالات پیوند ۲تایی (dual-link DVI) و کارت گرافیکی که از آن پشتیبانی کند، دارند. همچنین برای تماشای محتوای چندرسانه‌ای حفاظت شده (به‌وسیله کپی‌رایت) روی رایانه‌های دارای سیستم‌عامل ویندوز ویستا یا اتصال دستگاه‌های بازی رایانه‌ای یا پخش‌کننده‌های ویدئوی HD داشتن درگاه اتصال DVI یا رابط کاربری محتوای کیفیت بالای HDMI که از حفاظت محتوای رسانه‌ای دارای پهنای باند بالا (HDCP) پشتیبانی کند، ضروری است.

بیشتر بخوانید
فايرفاکسی سریعتر از همیشه!

نکات کلیدی دیگر
به‌دنبال صفحه نمایشی بگردید که از نرخ کنتراست حداقل ۷۰۰ به یک برای نشان دادن پویایی جزئیات تصاویر برخوردار باشد. یک سرعت پاسخگویی بالای ۵ میلیون پیکسل بر ثانیه‌ای یا حتی کمتر از آن، این امکان را برای صفحه نمایش فراهم می‌کند که نمایش ویدئو و بازی رایانه‌ای روان‌تری را با حداقل تصاویر حاشیه‌ای و سایه‌دار و حالت محوی ارائه دهد. در مورد روشنایی هم نرخ ۲۵۰ شمع بر متر مربع یا بیشتر برای مصارف عادی روزمره مناسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.