سری بازی‌های DiRT

ضعیفمتوسطخوبعالیمحشر

پلتفرم: PlayStation 3 ، XBOX 360، PC
توسعه دهنده: Codemasters Southam
منتشر کننده: Codemasters
سبک: مسابقه‌ای

هر ساله شاهد تولید بازی‌های بسیاری در ژانر مسابقه‌ای هستید. در این میان شرکت‌های بازساز برای این که بتوانند محصول موفقی ارائه دهند، مجبورند ویژگی‌های خاصی را به بازی خود اضافه کنند. رهبر بازی‌های مسابقه ماشین یعنی Need for Speed تقریبا اولین بازی بود که شکل و حال و هوای بازی‌های فعلی مسابقه‌ای را به آن بخشید و اگر دقت کرده باشید اکثر بازی‌های منتشر شده سعی می‌کنند بیشتر از آن که ایده‌ای برای مطرح کردن داشته باشند، تقلیدی غیرحرفه‌ای از نیدفور اسپید باشند، اما سری بازی‌های DiRT داستانی متفاوت دارند؛ این سری از همان اولین نسخه خود که جدا از DiRT ، نام راننده معروف ماشین مسابقه یعنیColin McRae را یدک می‌کشید با ارائه نوع گیم‌پلی خاص خود و گرافیک فوق‌العاده، به گیمر‌ها ثابت کرد می‌توان در ژانر Racing بازی شبیه به Need for Speed نبود!

گیمر‌ها دلشان برای نوع سنتی رالی‌ها تنگ شده بود و این همان زمانی است که Codemasters ایده جدیدی را در در قالب نام DiRT خلق کرد. در حقیقت بازی دیرت سعی کرد بیشتر به جای این که به جدیدترین مدل‌های ماشین بپردازد، به فکر ایجاد تنوع در میان ماشین‌ها و همچنین استفاده از ماشین‌هایی که در دهه‌های پیش در میادین مسابقه حرف‌هایی برای گفتن داشته‌اند و البته ارتقای ظاهر صحنه‌های بازی باشد.

لحظه‌های آغازین بازی ،حتما اولین تغییری که مشاهده می‌کنید، حذف نام Colin McRae از عنوان بازی و جای گذاشتن ۳DiRT برای آن است. در مرحله بعد اگر اولین بار است که بازی را شروع می‌کنید انتخاب‌های زیادی را در اختیار ندارید. بهتر است برای شروع به سراغ مسابقه امتحانی بروید تا با محیط و گیم‌پلی بازی آشنا بشوید، علاوه بر امکان مولتی پلیر به وسیله کنسول، شما می‌توانید به صورت آنلاین با دیگران مسابقه بدهید که از نقاط قوت دیرت ۳ محسوب می‌شود. البته یک خودآموز هم وجود دارد که به طور کامل تمام کارهایی را که در بازی می‌توانید انجام دهید به شما نشان می‌دهد. این قسمت شاید کمی‌ برای گیمر‌ها خنده‌دار به نظر برسد، ولی به نظر برای بازیکنان عادی لازم است.

بیشتر بخوانید
جواب بازی آمیرزا (مرحله 1200 تا 1400)

نکته فوق‌العاده جذاب بازی این است که ابتدا از شما سوال می‌کند دوست دارید با ماشین‌های چه دهه‌ای مسابقه بدهید؛ مثلا می‌توانید از دهه ۶۰ میلادی تا ۲۰۱۱ ماشینی را انتخاب کنید و مسابقه را با آن ادامه بدهید. شبیه‌سازی ماشین‌های قدیمی‌ بسیار خوب است.

گزینه‌ای به نام DiRT Tour در منو وجود دارد که در اصل بخش Career بازی است و با ورود به آن، چند هرم مختلف زیبا را می‌بینیم که از ۵ مثلث تشکیل شده‌اند. هر کدام از این مثلث‌ها در حقیقت یک منطقه هستند که یک یا ۳ مسابقه در آن انجام می‌دهید و با تکمیل بخش‌های مختلف هر مثلث، کل آن را پر کرده و در نهایت یک هرم را تشکیل می‌دهند.

پیشرفت شما در بازی کاملا به برنده شدن شما در مسابقات بر می‌گردد. اگر با یک ماشین معمولی بتوانید در مسابقه قهرمان شوید از این طریق می‌توانید اعتبار یا Rep کسب کنید. این کار ۲ مزیت دارد؛ اول این که می‌توانید مسابقات جدیدتری را انجام دهید و دیگر این که به خاطر این اعتبار شما، شرکت‌های سازنده ماشین، خودرو‌های خود را به طور مجانی در اختیار شما می‌گذارند تا بتوانید به وسیله آنها در مسابقات پیش بروید. سیستم اعتبار دادن از جمله خلاقیت‌های خیلی خوب به حساب می‌آید، چرا که شما را مجبور می‌کند برای آن که اعتبار بیشتری کسب و مسابقات را بهتر تمام کنید تا بتوانید به ماشین‌های قوی‌تر دست یابید و از طرف دیگر بدون نیاز به پول، ماشین‌های جدید را امتحان کنید.

بیشتر بخوانید
جواب بازی آمیرزا (مرحله 700 تا 1000)

البته بجز قسمت مسابقه‌ای بازی، گزینه‌ای به نام Gymkhana نام دارد که شما می‌توانید با ماشین خود حرکات نمایشی انجام دهید.

همان‌طور که گفتیم دیرت ۳ بیشترین توجه خود را به گرافیک معطوف کرده است. سازندگان بازی سعی کرده‌اند تقریبا متفاوت ترین آب و هوا‌ها را در بازی به نمایش بگذارند. بازی در کشور‌های مختلفی ادامه پیدا می‌کند از قاره آفریقا گرفته است تا اروپا، فضا سازی هر کدام از این مناطق شما را متعجب خواهد کرد. مثلا محیط خشکی مانند کنیا واقعا حس و حال رانندگی در چنین جای گرمی‌ را به شما منتقل می‌کند که البته با تمام سادگی خود بسیار زیباست. همچنین قسمت‌هایی از بازی در کشور فنلاند که جاده‌های آن بر خلاف کنیا پوشیده از برگ و درختان مختلف سردسیری است، البته نمی‌توان نورپردازی زیبای بازی را زمانی که نور خورشید از میان شاخ و برگ‌های انبوه درختان به زمین می‌تابد در نظر نگرفت یا به ترکیب زیبای صحنه جاری بودن آبشار‌ها توجهی نکرد. اگر هوس محیط شهری کرده باشید، نگران نباشید چون شهر میشیگان با ساختمان‌های عظیم خود بخوبی به شما لذت رانندگی در خیابان‌های شهر را انتقال می‌دهد.

شرایط جدیدی که به بازی اضافه شده آب و هوای برفی است که علاوه بر زیبایی دادن بسیار زیاد به محیط بازی، کار را برای شما سخت‌تر می‌کند.

شبیه‌سازی ماشین‌ها در دیرت ۳ بخوبی انجام شده است، فرقی نمی‌کند ماشین قدیمی‌ است یا جدید، حتما از طراحی آن لذت خواهید برد. در مورد صداگذاری بازی همین را بگوییم که از صدای موتور ماشین و ترمز روی جاده بگیرید تا صدای پرندگان و تماشاچیان در میادین مسابقه پیاده‌سازی شده است.
بازی DiRT3 بدون شک یکی از خلاق ترین بازی‌ها در ژانر مسابقه‌ای است و اگر فکر می‌کنید که با انواع بازی‌های مسابقه‌ای آشنا هستید و دستی در این کار دارید، پیشنهاد می‌کنیم این بازی را انجام دهید، چون متوجه می‌شوید در اشتباه بوده‌اید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *