سیستم‌عامل جدید اپل با نام شیر

ضعیفمتوسطخوبعالیمحشر

سیستم‌عامل مک با قابلیت‌های منحصربه‌فردی از جمله پشتیبان‌گیری، چند محیط کاری و پشتیبانی نرم‌افزاری خوب چندرسانه‌ای، خودش را به‌عنوان یکی از سیستم‌های‌عامل موفق جا زده اما با این وجود، چند سال است که شکل و ظاهر آن ثابت مانده. از سوی دیگر، ویندوز۷ تغییرات گسترده‌ای در رابط گرافیکی خود داد و Aero را معرفی کرد.
اپل به‌دنبال ایجاد موج‌های رسانه‌ای خود، کنفرانسی جدید با عنوان بازگشت به مک برگزار کرد که به‌قول بسیاری قرار است بر پایه آن از نگارش جدید سیستم‌عامل مک پرده‌برداری شود. نگارش جدید مک، شیر (Lion) نام دارد و نسبت به ارتقا از یوزپلنگ به یوزپلنگ برفی (دو نگارش قبلی مک) به‌نظر می‌رسد که تغییر نژاد در نام‌گذاری سیستم‌‌عامل جدید مک، خبر از تغییرات بزرگی می‌دهد. انتظار می‌رود در سیستم‌عامل جدید مک موارد زیر به این سیستم‌عامل اضافه شده باشد:

۱- ۶۴بیتی کامل: در حال حاضر نگارش یوزپلنگ برفی ترکیبی از نگارش‌های ۳۲ و ۶۴ بیت است؛ حتی وقتی آن را روی ماشینی با پردازنده ۶۴ بیتی اجرا کنید. در حقیقت بیشتر سیستم‌های‌عامل کنونی با هسته ۳۲ بیتی فعالیت می‌کنند، بنابراین بهتر است اپل راهی پیدا کند تا کل سیستم را بر مبنای پردازنده‌های ۶۴ بیتی اجرا کند. از آنجا که بیشتر کامپیوترهای جدید اپل پردازنده ۶۴ بیتی دارند، نیازی نیست که سخت‌افزار جدید تهیه کنند.

۲- پشتیبانی از بلوری: پس از عرضه بلوری، بسیاری معتقدند نخستین شرکتی که پشتیبانی کامل از دیسک‌های بلوری را در سیستم‌عامل خود قرار خواهد داد، اپل خواهد بود. این شرکت در مقابل بلوری مقاومت زیادی به‌خرج داده است و به‌نظر می‌رسد هم‌اکنون با گسترش پذیرش این دیسک‌ها در تلویزیون‌ها و سینماهای خانگی، پشتیبانی از این نوع دیسک‌ها در مک نیز ممکن باشد.
نرم‌افزار iDVD در مک حدود ۳ ‌سال است که به‌روز نشده و شایعاتی مبنی بر حذف این نرم‌افزار از چرخه نرم‌افزاری مک وجود دارد که به احتمال قوی کسانی که عادت به کپی دی‌وی‌دی و نگهداری اطلاعات روی آن را دارند، حتما از این موضوع ناراحت خواهند شد. استیوجابز یکی از دشمنان سرسخت بلوری است و هنوز وضعیت بلوری در مک مشخص نیست.

بیشتر بخوانید
مثقال اپلیکیشنی برای اطلاع از نوسانات بازار سکه و ارز

۳- فیس‌تایم: یکی از ویژگی‌های خوب نسل جدید سیستم‌های عامل iOS که روی آیپاد و آیفون وجود دارد، امکان گفتگوی تصویری است که این خود یک محدودیت هم به‌شمار می‌رود. از یک کامپیوتر مک نمی‌توان با دارنده آیفون یا آیپاد به گفتگوی تصویری نشست. از این‌رو انتظار می‌رود فیس‌تایم که همزمان با آیفون۴ معرفی شده، در مک جدید وجود داشته باشد.

۴- مدیریت پنجره‌ها: حتما دلیلی دارد که مهم‌ترین رقیب سیستم‌عامل مک، نامش ویندوز است. مدیریت پنجره‌ها در ویندوز بسیار ساده است، می‌توان با یک کشاندن ساده، پنجره برنامه مورد نظر را در نیمی از صفحه قرار داد یا با تکان دادن آن، باقی پنجره‌ها را مینی‌مایز کرد یا حتی با مراجعه به گوشه صفحه، کل دسکتاپ را در یک لحظه دید. پنجره‌های مک تنها یک قابلیت دارند و آن هم تغییر اندازه آنها با کلیک روی کادر کناری‌شان است. هرچند در ویندوز افزون بر چنین قابلیتی، در تسک‌بار می‌توان یک تصویر بندانگشتی از کل پنجره در حال اجرا را مشاهده کرد. بنابراین انتظار می‌رود اپل در مورد این موضوع نیز کاری کرده باشد و مدیریت پنجره‌ها را بسیار ساده‌تر از قبل انجام دهد.

محصولات بخش فروشگاه
بیشتر بخوانید
TD-LTE اینترنت نسل چهار ثابت ایرانسل

۵- گربه‌سانان کافی است: انتظار می‌رود با رفتن به نگارش پادشاه جنگل، اپل دیگر نام‌های گربه‌سانان را فراموش کند، ضمن آن‌که این نگارش حتما نگارش برجسته‌ای خواهد بود و امکانات زیادی خواهد داشت.

۶- به‌روزرسانی رایگان: همان‌طور که ویندوز سرویس‌پک‌های خود را کاملا رایگان عرضه می‌کند، انتظار می‌رود در صورتی که نگارش شیر، یک نگارش به‌روزرسانی و افزودن قابلیت به سیستم‌عامل پیشین باشد، به‌طور رایگان عرضه شود و از این نظر از ویندوز عقب نیفتد.

۷- اجرای نرم‌افزارهای iOS:
نرم‌افزارهای زیادی برای آیفون و‌آیپد وجود دارد، بازی‌های تحت شبکه‌ فوق‌العاده‌ای که حتی امکان بازی چندنفره آنلاین را هم در خود دارند. اپل می‌تواند این نرم‌افزارها را از طریق سیستم‌عامل مک اجرا کند و در صورت عملی شدن چنین ایده‌ای، این یکی از برتری‌های این سیستم‌عامل در مقایسه با ویندوز به‌شمار خواهد رفت و بیش از ۲۵۰هزار نرم‌افزار را به کتابخانه نرم‌افزاری آن اضافه خواهد کرد. با این اقدام، مرز بین سیستم‌عامل مک و iOS کمرنگ‌تر خواهد شد و به سبک زندگی به‌شیوه اپل، رنگ و بویی تازه خواهد بخشید.

۸-iLife ’۱۱: این بزرگ‌ترین انتظاری است که از مک جدید می‌توان داشت. انتظار می‌رود این نرم‌افزار یک‌و‌نیم ساله که در حال حاضر در تمام کامپیوترهای جدید مک به‌صورت پیش‌فرض نصب است، به‌روز شود و قابلیت‌های شبکه اجتماعی بیشتری به خود اضافه کند. نرم‌افزارهای پیش‌فرض مک بهتر است ۶۴ بیتی شوند و همچنین نرم‌افزار iPhoto به‌صورت پیش‌فرض توانایی اتصال به فیس‌بوک را داشته باشد و حتی تگ‌های تصاویر را به فیس‌بوک منتقل کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *