عرضه همزمان فیفا11 و PES جدید

ضعیفمتوسطخوبعالیمحشر

تولیدکننده و ناشر: الکترونیک‌آرتز/ کونامی
ژانر: شبیه‌سازی فوتبال
بستر بازی: همه کنسول‌ها

فوتبال بازی غریبی است. وفاداری به ‌یک تیم خاص، همراهی با شادی‌ها و غم‌های تیم و تشویق تیم محبوب در حد امکان را تنها در فوتبال می‌توان یافت. دوباره وقت آن فرا رسیده است که کونامی و EA موج فصل جدید فوتبال را سوار شوند و بهترین اثر خود را عرضه کنند.
فیفا یکی دو سالی است که سطح بازی خودش را حسابی بالا کشیده تا آنجا که از زمان عرضه فیفا۰۸، به رقیب خوبی برای PES تبدیل شده و با عرضه فیفا۱۰، PES را تقریبا از دور رقابت خارج کرده است. هرچند عده‌ای از هواداران PES به این موضوع معتقد نیستند، اما حس واقعی بودن فیفا۱۰ بسیار بیشتر از PES بود؛ به‌همین دلیل وقتی در اخبار منتشر شد که PES جدید قرار است فاصله خود را با رقیبش یعنی فیفا پر کند، علاقه‌مندان به این بازی بسیار خوشحال شدند.

PES جدید بی‌شک گرافیک بسیار بهتری دارد. زاویه دوربین به صحنه‌ها نزدیک‌تر شده و حرکت کاراکترها در بازی به حرکت انسان شبیه‌تر است. همچنین صورت و چهره بازیکنان و دنبال کردن توپ با چشم‌هایشان یکی از ویژگی‌های برجسته این بازی است. انیمیشن‌های بازی نیز خوب طراحی شده‌اند و کاراکترهای بازی به کاراکترهای واقعی شباهت زیادی دارند.
با این وجود هر قدر انیمیشن‌های بازی خوب شده‌اند، اما حس آرکید بودن بازی (در مقابل شبیه‌سازی) هنوز باقی است و موتور بازی خوب صیقل نخورده و گاهی اوقات هم بازیکنان جدا از زمین بازی به‌نظر می‌رسند. هرچند بازی به‌مراتب از نگارش سال گذشته خود بهتر است،‌ اما به‌نظر می‌رسد موتور جدید چند سالی را باید طی کند تا خوب صیقل بخورد.

اما فیفا۱۱ از گذشته‌ای سیاه رنج نمی‌برد و به همین خاطر روی همین موتور موفق، بازی خود را بهتر کرده است. گرافیک بازی خیلی تغییر نکرده ولی حرکت بازیکنان با اضافه شدن ویژگی جدیدی به‌نام شخصیت (Personality) بسیار بهتر شده است و حس واقعی بودن بیشتری نسبت به PES دارد. به‌عنوان مثال دروگبا می‌تواند با قدرت بدنی خود به‌سادگی مدافعان را کنار بزند و توپ را بهتر نگه دارد، در حالی که رونالدو با غرور زمین بازی را طی می‌کند و ضربات تکنیکی خود را می‌زند.
از نظر گرافیکی فیفا، ۳ امتیاز راحت از PES گرفته است. هرچند در ظاهر PES جذاب‌تر به‌نظر می‌رسد اما با تغییر زاویه دوربین به ناحیه مناسب‌تر و نزدیک‌تری در فیفا، این فیفاست که از نظر بصری زیباتر خواهد بود.

بیشتر بخوانید
جواب بازی آمیرزا (مرحله 700 تا 1000)

در هنگام بازی، PES کنترل بیشتری روی حرکات بازیکن‌ها در اختیار می‌گذارد. کونامی پاس‌کاری ۳۶۰درجه را بهبود داده است و می‌توان مسیر پاس را به‌طور کاملا دلخواه تعیین کرد. متاسفانه پر نکردن کافی پاس تا مدت‌ها باعث می‌شود توپ به بازیکن مورد نظر نرسد یا از او جلو بزند. بازیکن‌های بازی در این‌جور مواقع خیلی عقلشان نمی‌رسد توپی که یکی دو قدم آن‌طرف‌تر است را بگیرند.تکل زدن در PES دشوارتر شده و باید هنگام تکل‌زدن دقت کرد. تصمیمات داوران هنوز گاهی‌اوقات اعصاب‌خردکن است و اگر مواظب تکل‌زدن نباشید، یک تکل سالم از کنار نیمه هم می‌تواند منجر به اخراج بازیکن شود. مثلا اگر در یک نبرد تک‌به‌تک، آخرین دفاع خود باشید و نزدیکی‌های نقطه کرنر یک تکل خطا بزنید، سیستم فکر می‌کند موقعیت صددرصد گل را گرفته‌اید و یک کارت قرمز نصیبتان می‌شود.

هرچند عادت کردن به موتور جدید فیفا کمی طول خواهد کشید، ولی فیفا۱۱ بازی بسیار هیجان‌انگیزی است. بیشتر بازی در میانه میدان خواهد گذشت و ایجاد فضا برای نفوذ بسیار دشوار خواهد بود. بازی تک‌ضرب که آن را در بازی‌های قبلی فیفا چشم بسته هم می‌شد انجام داد، در این بازی کمی دشوارتر شده و گل ‌زدن آنقدر سخت است که وقتی گل می‌زنید، خودتان از کاراکتر بازی بیشتر خوشحالی می‌کنید. همچنین ضربات چیپ در بازی به‌ این سادگی‌ها به گل منجر نمی‌شود و در حملات تک‌به‌تک، باید مهارت زیادی داشته باشید تا به‌صورت چیپ گل بزنید.

کنترل ضربات ایستگاهی در فیفا نیز بسیار دشوار است و گل زدن با آن ساده نیست در حالی‌که هم فضاسازی و هم ضربات ایستگاهی در PES به‌مراتب ساده‌تر است. PES خیلی شبیه به واقعیت نیست، اما گیم‌پلی آن ساده‌تر از فیفاست و برای گل زدن آن نیازی نیست شاگرد مورینیو باشید و نقشه خاصی را طرح‌ریزی کنید. سرگرمی چیزی است که در PES بیشتر از فیفا به‌دست خواهید آورد اما فوتبال واقعی در فیفاست و این موضوع اصلا جای صحبتی ندارد.
بسیاری از بازی‌خورهای فوتبال، ساعت‌ها وقت را صرف تیم‌های مورد علاقه‌شان می‌کنند و امور مدیریتی آنها را هم انجام می‌دهند. حتما دیده‌اید کسانی را که پیش از یک بازی دوستانه، ۸-۷ دقیقه‌ای را صرف چیدن تاکتیک و ارنج تیم می‌کنند. در بخش مدیریت PES، برخلاف سیستم نامناسب پارسالی آن، می‌توان تاکتیک‌های مختلف بازی را به‌ترتیب هر ۱۵دقیقه چید و مدیریت آنها را بر عهده گرفت.
همچنین برای رقابت با بخش‌های مختلف فیفا، PES چند حالت جدید بازی از خود اختراع کرده است؛ علاوه بر سوپرکاپ فیفا و جام لیبرتادورس که در این بازی وجود دارد، می‌توان به انجام لیگ آنلاین نیز پرداخت و یک تیم را از آغاز تا پایان مدیریت کرد و در کنار دیگر بازیکن‌ها از سراسر جهان به بازی پرداخت. با این همه، در مقایسه با بازی Be a Pro و بازی ۱۱ به فیفا۱۱، PES هنوز حرف زیادی برای گفتن ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *