عرضه گوشی‌ با سیستم عامل فارسی‌تل

ضعیفمتوسطخوبعالیمحشر (نظرت چیه؟)

نخستین مدل گوشی‌های فارسی‌تل، “نکسوس وان” محصول مشترک گوگل و HTC است که با سیستم عامل فارسی شده به قیمت ۶۹۰ هزار تومان در بازار ایران فروخته می‌شود.گوشی تلفن همراه نکسون وان بدون برخورداری از سیستم عامل فارسی‌تل نیز بدون گارانتی معتبر به قیمت ۶۹۰ هزار تومان در بازار ایران عرضه می‌شود.
فارسی‌تل نام پروژه‌ای است که در پاییز سال ۱۳۸۸ در شرکت فارسی‌وب شریف آغاز شد و هدف آن طراحی سیستم‌عامل کاملی برای تلفن‌های همراه هوشمند با کاربری آسان توسط ایرانیان و سایر فارسی‌زبانان به کمک پیاده‌سازی استاندارد، دقیق و کامل شرایط محلی ایران مثل زبان و خط فارسی، تقویم هجری شمسی و پیکربندی‌های خاص مورد استفاده در کشور ایران بوده است.
این پروژه در کمتر از یک سال با سرمایه‌گذاری مشترک شرکت صندوق مالی توسعه تکنولوژی ایران (سهامی خاص) و شرکت فارسی‌وب شریف (سهامی خاص) به نتیجه رسید و نسخه یک آن هم اکنون آماده ورود به بازار تلفن همراه ایران است.
شرکت فارسی‌وب شریف، در این محصول تا حد امکان از تجربیات، ابزارها و خروجی‌های سایر پروژه‌های متن باز مانند پروژه سیستم‌عامل لینوکس، پروژه‌ آندروید شرکت گوگل، پروژه فری‌بی‌دی بنیاد گنو و ابزارهای بسیار دیگری بهره‌های فراوان جسته است و برنامه‌ها و ابزارهای موجود و کارا را به هیچ‌وجه مجددا تولید نکرده است.

حتی برای تولید این سیستم‌عامل نیز از ابزارهای غیربسته مانند سیستم‌عامل لینوکس و محیط توسعهٔ نرم‌افزار اکلیپس و زبان‌های برنامه‌سازی جاوا و سی استفاده شده است.
این پروژه در تیر ۱۳۸۹ به شرکت تازه تاسیس همراه همزبان ایرانیان که شرکتی تخصصی در زمینه تلفن همراه است، منتقل شد تا به ایجاد بستری برای سایر پروژه‌ها و محصولات این شرکت رو به رشد کمک کند.
توسعه این محصول هم‌اکنون در شرکت همراه همزبان ایرانیان صورت می‌گیرد و نسخه‌های بعدی این سیستم‌عامل توسط این شرکت وارد بازار خواهند شد.

منبع: gsm.ir

یک دیدگاه برای “عرضه گوشی‌ با سیستم عامل فارسی‌تل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *