قانون جدید برای کافی نت ها

ضعیفمتوسطخوبعالیمحشر

معاونت اجتماعی پلیس فتای ناجا در اطلاعیه‌ای، ۲۰ دستورالعمل‌ درمورد افزایش ضریب امنیت اطلاعات کاربران صادر و اعلام کرد که مدیران دفا‌تر خدمات اینترنت (کافی‌نت‌ها) موظفند حداکثر ظرف مدت ۱۵ روز از تاریخ ابلاغ این اطلاعیه نسبت به اجرای مفاد اعلام شده، اقدام کنند وگرنه اقدامات لازم انتظامی و معرفی متخلفان به مراجع‌قضایی صورت خواهد گرفت.

معاونت اجتماعی و الکترونیک پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ناجا (فتا) در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که با توجه به نگرانی‌های پیش‌آمده برای شهروندان ناشی از سرقت اطلاعات و حساب‌های شخصی و دیگر اطلاعات آنان و عدم ساماندهی دفا‌تر خدمات اینترنتی، پلیس فضای تولید تبادل اطلاعات ناجا با هدف تامین امنیت کاربران و استفاده‌کنندگان از سرویس‌های دفا‌تر خدمات اینترنت (کافی نت‌ها) و به منظور شفاف‌سازی عملکرد، ساماندهی‌دفا‌تر، کاهش مخاطرات و آسیب‌ها و حمایت از فعالیت قانونی مدیران و صاحبان کسب و کار این دفا‌تر، نکات ذیل را برای آگاهی و اجرای سریع از سوی مدیران دفا‌تر، اعلام می‌کند.

دفا‌تر خدمات اینترنت موظفند نکات ذیل را منطبق با آیین‌نامه دفا‌تر خدمات اینترنت (کافی‌نت)، ابلاغیه‌ها و بخشنامه‌های اتحادیه صنف رایانه، داده ورزی و ماشین‌های اداری را رعایت کنند:
۱- دفا‌تر خدمات اینترنت (کافی‌نت) موظفند مدرک مجوز خود را در محل مناسب و در معرض دید مشتریان قرار دهند و همچنین محل این دفا‌تر در معرض دید و نظارت عمومی بوده و کلیه ضوابط اماکن عمومی را رعایت کنند.

۲- دفا‌تر خدمات اینترنت (کافی‌نت) موظفند پهنای باند مورد نیاز خود را الزاماً از طریق شرکت‌های دارای پروانه ارائه‌کنندگان خدمات اینترنتی (isp) تامین کنند. بنابراین تامین پهنای باند از ارائه دهندگان غیر مجاز از طریق ماهواره مطابق قانون ممنوعیت استفاده از تجهیزات دریافت از ماهواره، اکیدا ممنوع است.

محصولات بخش فروشگاه
بیشتر بخوانید
برای راه‌اندازی اینترنت پرسرعت ماهواره‌ای، شرکت وان‌وب ۳۴ ماهواره را با موفقیت به مدار زمین پرتاب کرد

۳- مدیران دفا‌تر و دارندگان مجوز فعالیت این‌گونه از دفا‌تر ملزم به رعایت مفاد شرایط عمومی، موضوع مادهٔ سه آیین‌نامه‌ دفا‌تر خدمات اینترنت هستند.

۴- مدیران دفا‌تر خدمات اینترنت موظفند مدارک لازم در مورد تامین پهنای باند و رعایت شرایط عمومی را حسب مورد در اختیار بازرسان پلیس فتا قرار دهند.

۵- ارائه هرگونه خدمات غیرحضوری از طریق دفا‌تر خدمات اینترنت ممنوع است.

۶- ارائهٔ هرگونه خدمات، غیر از ارائه‌ خدمات اینترنت به صورت حضوری، (مثل فروش نرم‌افزار، تایپ و پرینت، راه‌اندازی سیستم‌های بازی رایانه‌ای و…) ممنوع است.

۷- صاحبان مجوز دفا‌تر خدمات اینترنت موظفند برای تصدی مسئولیت اجرایی از افرادی استفاده کنند که حائز شرایط متعهد و مجرب، حسن شهرت و عدم‌دارا بودن سوء سابقه کیفری و قضایی و متاهل با حداقل ۲۵ سال سن باشند.

۸- دفا‌تر خدمات اینترنت موظفند که اطلاعات هویتی کاربران را با دریافت مدارک شناسایی معتبر (ترجیحا «کارت ملی») ثبت کنند و از ارائه‌ خدمات به مراجعه‌کنندگانی که مدارک شناسایی ارائه نمی‌کنند خودداری کنند.

۹- اطلاعات هویتی که باید مورد ثبت دقیق قرار گیرند عبارتند از: نام و نام خانوادگی، نام پدر، کد ملی، کدپستی و شماره تلفن تماس است.

۱۰- دفا‌تر خدمات اینترنت موظفند علاوه بر اطلاعات هویتی کاربران، سایر اطلاعات کاربری شامل روز و ساعت استفاده، ip اختصاص یافته و فایل‌لاگ‌ وب‌سایت‌ها و صفحات رویت شده را ثبت و حداقل تا شش ماه نگهداری کنند.

۱۱- صورت حساب چاپی زمان و هزینه استفاده باید به کاربران تحویل داده شود.

۱۲- استفاده و در اختیار گذاشتن هر گونه ابزار دسترسی به سایت‌های مسدود شده، مثل انواع  نرم افزارهای مشاهده سایت های مسدود شده قابل نصب بر روی رایانه یا معرفی سایت‌های مشاهده سایت های مسدود شده و خدمات‌گیرندگان یا استفاده بر روی سیستم‌های رایانه‌ای دفا‌تر خدمات اینترنت ممنوع است.

بیشتر بخوانید
معرفی ارز دیجیتال ملی

۱۳- مدیران دفا‌تر خدمات دسترسی موظفند شرایطی را فراهم کنند که اطلاعات کاربر قبلی (شامل سایت‌ها، صفحات دیده شده، فعالیت‌ها، id‌ها، آدرس‌های ایمیل و…) به محض قطع استفاده کاربر، از بین رفته و برای کاربران بعدی که از آن رایانه استفاده می‌کنند، قابل بازیابی نباشد.

۱۴- رایانه‌های استفاده شده در مراکز خدمات اینترنت (کافی‌نت) باید الزاما در حالت کاربر محدود (limite i user) در اختیار کاربران قرار گرافته و درگاه‌های ورودی سیستم رایانه‌ای شامل درگاه‌های usb، کارت خوان‌ها و سایر درگاه‌هایی که امکان اتصال حافظه‌های جانبی به آن‌ها وجود دارد، به صورت نرم افزاری مسدود شود.

۱۵- در صورت نیاز کاربر به استفاده یا ارسال فایل رایانه‌ای باید انتقال از طریق متصدی اجرایی دفتر خدمات اینترنت و از طریق شبکه داخلی دفتر بر روی سیستم رایانه‌ای کاربر و پس از اطمینان از سلامت و عدم‌آلودگی فایل رایانه‌ای به بدافزار‌ها، تروجان‌ها و ویروس‌ها صورت بگیرد.

۱۶- مدیران دفا‌تر خدمات اینترنت موظفند هر روز در پایان ساعت کاری کافی‌نت نسبت به وارسی سیستم‌های رایانه‌های برای عدم نصب نرم افزارهای key logger، آلودگی به ویروس‌ها و بدافزار‌ها و امحاء اطلاعات باقی مانده کاربران اقدام کنند.

۱۷- نصب دوربین مدار بسته داخلی با قابلیت ضبط تمام‌وقت، نگهداری تصاویر و امکان بازبینی تا ۶ ماه الزامی است.

۱۸- مدیران دفا‌تر خدمات اینترنت باید نسبت به برقراری امکان فنی ارسال پیام بر روی سیستم‌های رایانه‌ای دفتر در مورد اعلام زمان استفاده و هشدارهای کاربری اقدام کنند.

۱۹- مدیران دفا‌تر خدمات اینترنت موظفند به نحو مقتضی نسبت به نصب و نمایش مفاد قانون جرایم رایانه‌ای و فهرست مصادیق محتوای مجرمانه در دید کاربران اقدام کنند.

۲۰- مدیران و متصدیان اجرایی دفا‌تر موظفند از استفاده‌ بیش از یک نفر از هر دستگاه رایانه‌ای متصل به اینترنت جز در مواردی که کاربر ناآشنا قصد استفاده از خدمات عمومی را داشته باشد و از یکی از نزدیکان و آشنایان خود برای کمک و تسهیل امور خود استفاده می‌کند، جلوگیری کنند.

2 دیدگاه برای “قانون جدید برای کافی نت ها

  1. اصلا هنوز چنین نرم افزاری ساخته نشده که همه اطالاعات رو بتونیم از اون سیستم حذف کنیم و توی سرور نگهداری کنیم به نظر من ما باید با هم متحد باشیم و زیر بار اجرا ی این قانون نریم چون اجرای این قانون به معنی نابودی صنف کافی نت خواهد بود نمیشه که هر بلایی دلشون میخواد سرمون بیارن ما زیر بار نمیریم چیکار میخوان بکنن آخرش اینه که پلمب میشیم دیگه اجرای اون قانون هم در هر صورت بعد از مدتی منجر به بیکار شدنمون میشه دیگه حالا ما کاری نداریم که این کار تجاوز به حریم خصوصی دیگرانه و احتمال وقوع جرم رو به مراتب افزایش میده در حال حاضر هر کاربری که از سیستم استفاده میکنه بعد از خروجش توسط نرم افزار مدریت کافی نت ایزی کافه به صورت خود کار تمام اطالاعات و رمز ها و تاریخچه و هر کاری که انجام شده پاک میشه و در دسترس کار بر بعدی قرار نمیگیره ولی با ثبت و نگهداری این اطلاعات احتمال هک شدن سرور کافی نت و سرقت اطلاعات صد برابر میشه اینا رو نوشتم که بدونین اینا دلشون برای مردم نسوخته نگران خودشونن

    زیر بار اجرای این قانون نمیریم هر چی میخواد بشه بشه ولی مطمئن باشد اگه همه با هم متحد باشد هیچ کاری نمی تونن بکنن اصلا از کی تا حالا نیروی انتظامی قانون تصویب میکنه از فردا مامان بزرگ منم باید بره رئیس جمهور بشه دیگه

  2. شما می دونید ما هم می دونیم تا نزدیک به انتخابات میشه اینا مثل سگ می ترسند اینا دلشون برای مردم و اطالاعات شخصی شون نسوخته اینا نگران فعالیت های سیاسی هستن الان چند ساله که هر سال داره گرونی بیشتر میشه ولی تعرفه کافی نت هیچ تغییری نکرده الان پول برق میاد ۱۲۰۰۰۰ تومن پول گاز میاد ۹۵۰۰۰۰ پول تلفن و اینترنت و همه چی گرون شده ولی هیچ تغییری توی تعرفه کافی نت ندادن ما از کجا باید بیاریم اینا رو پرداخت کنیم اجاره مغازه هم که داره سر به فلک میزنه ثبت نام دانشگاه ها رو هم که اداره پست دست گرفته و کلی از مشتری هامون کم شدن هر چی هم داد زدیم و نامه نوشتیم که بابا اداره پست کارش پسته حق نداره کار یه صنف فعال رو توی کشور دست بگیره هیچ کس اهمیتی نداد حالا با اجرای این قانون مسخره رسما صنف کافی نت نابود میشه کلی مشتری هامون کم میشه کلی باید با مردم درگیر بشیم سر کارت ملی تا بیان بفهمن قانونه و دست ما نیست چقدر باید با مردم درگیر بشیم چقدر باید هزینه نصب و راه اندازی این دوربین ها بشه و چند هارد ۲ ترا باید بخریم که این فیلمها رو توی اونا نگه داری کنیم چند روز باید تعطیل کنیم تا این نرم افزار ها رو نصب و اجرا کنیم اصلا هنوز چنین نرم افزاری ساخته نشده که همه اطالاعات رو بتونیم از اون سیستم حذف کنیم و توی سرور نگهداری کنیم به نظر من ما باید با هم متحد باشیم و زیر بار اجرا ی این قانون نریم چون اجرای این قانون به معنی نابودی صنف کافی نت خواهد بود نمیشه که هر بلایی دلشون میخواد سرمون بیارن ما زیر بار نمیریم چیکار میخوان بکنن آخرش اینه که پلمب میشیم دیگه اجرای اون قانون هم در هر صورت بعد از مدتی منجر به بیکار شدنمون میشه دیگه حالا ما کاری نداریم که این کار تجاوز به حریم خصوصی دیگرانه و احتمال وقوع جرم رو به مراتب افزایش میده در حال حاضر هر کاربری که از سیستم استفاده میکنه بعد از خروجش توسط نرم افزار مدریت کافی نت ایزی کافه به صورت خود کار تمام اطالاعات و رمز ها و تاریخچه و هر کاری که انجام شده پاک میشه و در دسترس کار بر بعدی قرار نمیگیره ولی با ثبت و نگهداری این اطلاعات احتمال هک شدن سرور کافی نت و سرقت اطلاعات صد برابر میشه اینا رو نوشتم که بدونین اینا دلشون برای مردم نسوخته نگران خودشونن
    زیر بار اجرای این قانون نمیریم هر چی میخواد بشه بشه ولی مطمئن باشد اگه همه با هم متحد باشد هیچ کاری نمی تونن بکنن اصلا از کی تا حالا نیروی انتظامی قانون تصویب میکنه از فردا مامان بزرگ منم باید بره رئیس جمهور بشه دیگه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *