معرفی سئو

ضعیفمتوسطخوبعالیمحشر

seo__www.pakbaz.irسئو (SEO) کلمه ای است که تقریبا تمامی طراحان و مدیران وب سایت ها آن را شنیده اند. افرادی که تجربه و تخصص کافی درباره بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو دارند، با استفاده از ترفندها و نکات مربوط به آن، وب سایت خود را در بهترین شرایط در اختیار موتورهای جستجو قرار می دهند.

یادآوری این نکته خالی از لطف نیست که با رعایت صحیح اصول سئو، شرایط را برای رشد وب سایت فراهم می کنیم.

یکی از مشکلاتی که مخصوصا تازه کارها با آن مواجه می شوند، پراکندگی آموزش ها و نکات مربوط به سئو است. در این سلسله مطالب قصد داریم این نکات را در کنار هم قرار دهیم. هدف ما این است که در پایان این مطالب، یک چک لیست ساده از نکات و ترفندهای سئو در اختیار داشته باشیم.

از آنجاییکه تمامی دوستان با سئو آشنایی دارند، بدون اتلاف وقت، به مرور برخی از عناوین مطالب آینده می پردازیم:

– مدیریت دسترسی موتورهای جستجو به وسیله robots
– بهینه سازی آدرس صفحات (URL)
– متا (meta) تگ ها
– مدیریت محتوای تکراری در سایت
– نقشه سایت (sitemap)
– مرور ابزارهای مفید برای سئو
– بهینه سازی تصاویر برای سئو
– نکات مربوط به صفحه بندی (pagination)
– طبقه بندی اطلاعات در وب سایت
– مرور ابزارهای شبکه های اجتماعی
– بهینه سازی محتوا برای موتورهای جستجو
– مدیریت لینک ها
– و…

بیشتر بخوانید
کتاب الکترونیکی آموزش Windows 7

سئو چیست؟

سئو (SEO) مخفف کلمات Search Engine Optimization است و به تکنیک هایی گفته می شود که باعث بهبود و افزایش نمایش وب سایت در موتورهای جستجو و در نتیجه بالا رفتن رتبه سایت در آن ها می شود. این تکنیک ها به دو گروه کلی تقسیم می شوند. گروه اول که به نام White-hat SEO معروف هستند به مواردی گفته می شود که موتورهای جستجو انجام دادن آن ها را توصیه کرده است. در مقابل مواردی وجود دارند که از انجام دادن آن ها باید پرهیز کنیم که اصطلاحا Black-hat SEO نامیده می شوند.

 

اهمیت سئو

تصویر زیر نتیجه مطالعات Slingshot SEO روی درصد کلیک کاربران با توجه به موقعیت لینک در نتایج جستجو است.

click-pagespeed__www.pakbaz.ir

همانطور که مشاهده می کنید، هر چه رنک سایت یا موقعیت سایت در نتایج جستجو بالاتر باشد، احتمال کلیک توسط کاربر بیشتر خواهد بود. این نکته مخصوصا برای وب سایت هایی که کالا یا خدمات ارائه می دهند بسیار حیاتی است.

 

نحوه فعالیت موتورهای جستجو

پیش از آنکه با تکنیک های سئو آشنا شویم باید بدانیم موتورهای جستجو چگونه نتایج را تولید می کنند. تا انتهای سال ۲۰۱۲ میلادی، بیش از ۵۰ میلیارد صفحه در اینترنت ثبت شده اند. با این حجم اطلاعات، یافتن وب سایت مورد نظر بدون استفاده از موتورهای جستجو مانند پیدا کردن سوزن در انبار کاه خواهد بود.

web-pages__www.pakbaz.ir

موتورهای جستجو تمامی وب سایت ها را ایندکس کرده و در سرور خود نگهداری می کنند. طبیعتا این اطلاعات باید دائما آپدیت شوند. برای این منظور آن ها از خزنده ها (crawlers) استفاده می کنند؛ روبات های نرم افزاری که در فاصله های زمانی تمامی اطلاعات وب سایت ها را در سرور موتورهای جستجو به روز می کنند.

بیشتر بخوانید
پرسش و پاسخ (4)

 

زمانیکه عبارتی را جستجو می کنیم، برای اینکه بهترین نتیجه نمایش داده شود، موتورهای جستجو از فاکتورهای زیادی بهره می برند که باعث می شود یک وب سایت در رتبه یا رنک بالاتر و وب سایتی دیگر کم اهمیت تر نمایش داده شود.

 

معیارهای موتورهای جستجو برای نمایش نتایج

اگر بخواهیم این معیارها را بشماریم، تعداد آن ها بیش از ۲۰۰ عدد خواهد شد. در زیر با برخی از مهمترین آن ها آشنا خواهیم شد.
لینک ها: هر لینک به سایت ما از طرف یک سایت دیگر همانند یک رای مثبت به وب سایت ما دیده خواهد شد.
کلمات کلیدی: الگوریتم های موتورهای جستجو، کلمات کلیدی سایت را یافته و با توجه به موقعیت آن ها اولویت بندی می کند.
قدمت وب سایت: هر چه سن سایت بیشتر باشد، موتورهای جستجو اعتماد بیشتری به آن خواهند داشت.
به روز رسانی: سایت هایی که زنده و دائما در حال تغییر محتوا هستند اهمیت بسیار زیادی نزد موتورهای جستجو دارند.
محتوای جدید: وب سایت هایی که محتوا تولید می کنند نسبت به آن هایی که اطلاعات را کپی می کنند از رتبه بالاتری برخوردار خواهند شد.
– و بسیاری موارد دیگر

 

در فوریه ۲۰۱۱، گوگل الگوریتم پاندا و در آوریل ۲۰۱۲ الگوریتم پنگوئن را برای بهبود تولید لیست خروجی نتایج جستجو ارائه کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *