نکات ضروری در استفاده از بانکداری الکترونیک

ضعیفمتوسطخوبعالیمحشر

e-banking

در چند سال اخیر آن قدر از رسانه های مختلف در باب فواید بانکداری الکترونیک دیده و شنیده اید که نیازی به تکرار مکررات و واضحات نیست. اما طبیعتاً هر دست ساخته بشری در کنار مزایا،مضررات و همراه با ساده کردن ها، خطراتی هم در پی دارد. فناوری های نوین هم از این قاعده کلی مستثنی نیستند.
بانکداری الکترونیک نیز با مخاطراتی همراه است، کما اینکه بانکداری سنتی هم خطراتی داشت و دارد. حتماً زیاد شنیده اید که پول افراد را پس از خروج از بانک زده اند یا کارت بانک کسی را دزدیده و از آن سوء استفاده کرده اند.
پس مسئله بود و نبود خطر نیست؛ آنچه مهم است نحوه مواجهه با آن و آموزش استفاده صحیح از یک فناوری است. در این نوشتار قصد داریم به ۸ نکته ابتدایی برای به حداقل رساندن مخاطرات پیش رو در بانکداری الکترونیک بپردازیم.

۱- حسابی با دو مرحله تایید انتخاب کنید
تلاش اول تان این باشد که بانکی را برای حساب باز کردن انتخاب کنید که در زمینه بانکداری الکترونیک پیشرو باشد، سامانه اینترنتی مجهز و امنی داشته و حتماُ از «تایید دو مرحله ای» برای ورود به سامانه خود برخوردار باشد.
مدتی است که بسیاری از بانک ها، اما نه همه شان، یک دستگاه کوچک (نمونه آن را در تصویر می بینید) به مشتریان خود می دهند که برای ورود به حساب اینترنتی هر بار یک رمز منحصر به فرد تولید می کند. این رمز فقط برای مدت کوتاهی معتبر است و در کنار اطلاعات حساب آنلاین خود برای ورود به سامانه، به آن هم نیاز دارید.

۲- یک رمز عبور قوی انتخاب کنید
اگر بانک تان دستگاه تولید رمز ارائه نمی کند و به جای آن هر مشتری رمز خودش را می تواند داشته باشد حتماً مطمئن شوید که رمز انتخابی شما به اندازه کافی قوی است . بهترین راه برای دست یابی به این هدف، این است که یک رمز طولانی با حروف لاتین بزرگ و کوچک، اعداد و علائم خاص (مثل @ و $) درست کنید.
همیشه از استفاده از واژه ها و عبارات پر کاربرد احتراز کنید و هرگز رمزی شامل اسم خود، سال تولد یا هر چیز شبیه به اینها نسازید. اگر بانک تان اجازه می دهد، هر دو الیٔ سه ماه، رمز ورود را عوض کنید.
اگر حساب بانکی شما این امکان را دارد که در صورت فراموش کردنِ رمز تعیین شده، با پاسخ به چند سوال پیش فرض، وارد حساب آنلاین خود شوید یادتان باشد قرار نیست این سوال ها راستی آزمایی برای شما باشند و پاسخ های حقیقی دریافت کنند.
یعنی مجبور نیستید به سوالِ اسم عموی مورد علاقه تان چیست، پاسخ دهید «عمو مهدی». چیز دیگری انتخاب کنید و با آن به مثابه یک رمز عبور برخورد کنید. اگر فکر می کنید آن قدر حافظه خوبی ندارید که همه این رمزها را به خاطر بسپارید از نرم افزارهای مدیریت گذر واژه استفاده کنید.

۳- مسائل امنیتی را در مورد رایانه تان رعایت کنید و همیشه به روز نگه ش دارید
این روزها فارغ از اینکه از رایانه خود برای چه کاری استفاده می کنید، داشتن یک نرم افزار امنیتی قدرتمند، ضروری است.
حداقل کار این است که مطمئن شوید باروی (Firewall) سیستم عامل تان فعال است و یک ضد ویروس به روز شده روی آن نصب دارید. این دو تا حدی شما را در برابر جاسوس افزارها، کی لاگرها و انواع دیگر بدافزار که می توانند اطلاعات حساب بانکی شما را بدزدند، محافظت می کنند.
در ضمن خیلی مهم است که سیستم عامل، مرورگر و نرم افزارهای دیگر خود را همیشه به روز نگه دارید تا مطمئن شوید حفره امنیتی در آنها وجود ندارد.

بیشتر بخوانید
جعل گواهینامه های دیجیتال

۴- از کلیک کردن روی لینک هایی که به صورت ایمیل برای تان ارسال شده خودداری کنید
هیچ موسسه مالی امکان ندارد که به شما ایمیلی ارسال کند و ازتان مشخصات ورود به حساب بانکی را طلب نماید.
اگر ایمیلی (یا پیامک یا تماس تلفنی) دریافت کردید که در ظاهر از بانک تان ارسال شده بود و چنین مشخصاتی را می خواست حتماً به آن شک کنید که ممکن است یک حقه فیشینگ باشد و قصد به دست آوردن مشخصات حساب شما را دارد.
همچنین از لینک هایی که در ایمیل برای تان ارسال شده و به نظر می رسد از سوی بانک تان هم باشند به شدت بر حذر باشید؛ این حقه ای است که توسط خلاف کاران به کار گرفته می شود تا شما را به وبگاهی درست شبیه بانک تان هدایت کند؛ وقتی به خیال خود وارد حساب بانکی تان شدید در واقع مشخصات ورود به آن را در اختیار دزدها قرار داده اید تا به سادگی حساب تان را خالی کنند.
همیشه برای ورود به وبگاه بانک، نشانی آن را مستقیماً در نوار نشانی مرورگر وارد کنید.
علاوه بر این، مراقب تماس های تلفنی ناخواسته ای که ادعا می کنند از طرف بانک تان هستند باشید. هیچ وقت، هیچ وقت، هیچ بانکی با شما تماس نمی گیرد تا مثلاً رمز حساب بانکی آنلاین تان را بپرسد! حتی اگر احساس کردید مورد خواست تماس گیرنده (چیزی غیر از مسائل شخصی حساب تان) ممکن است درست هم باشد، تلفن را قطع کنید و خودتان با شعبه ای که در آن حساب دارید تماس گرفته و در صورت نیاز به سوالات آنها پاسخ دهید.

بیشتر بخوانید
پرسش و پاسخ (13)

۵- از یک مکان امن وارد حساب تان شوید
همواره از رایانه و شبکه ای به سامانه بانک تان وصل شوید که از امنیت آن مطمئن هستید.
اما اگر به هر دلیلی ناچارید از جای ناامن و ناشناسی مثل کافی نت وارد حساب آنلاین تان شوید کار درست این است که یک شبکه خصوصی مجازی (VPN) بسازید و بین رایانه مطمئن خود در منزل با رایانه کافی نت یک ارتباط رمز گذاری شده ایجاد کنید و از آنجا به حساب تان متصل شوید. اگر چنین امکانی ندارید بهتر است از خیرش بگذرید.
حواس تان باشد قبل از وارد کردن اطلاعات حساب به نوار نشانی مرورگر نگاه کنید: بررسی نمایید که نشانی درست باشد، علامت قفل را کنار نشانی اینترنتی بانک ببینید و قبل از آن عبارت Https و نه Http نوشته شده باشد. این دو نشان می دهند که ارتباط شما با حساب تان رمز گذاری شده.

۶- همیشه وقتی کارتان تمام شد از حساب خود خارج شوید
به خود عادت دهید که همیشه بعد از اتمام کار از هر حسابی به طور کامل خرج شده و از خروج صحیح اطمینان حاصل کنید؛ خواه حساب ایمیل، خواه حساب مهمی مثل حساب بانکی.
با این کار احتمال سرقت اطلاعات حساب خود را کاهش می دهید. خوب است یک مرورگر را فقط و فقط به این کار اختصاص دهید و تنظیم کنید که بعد از هر بار بسته شدن، کل کش، کوکی ها و تاریخچه مرورگر پاک شود.

۷- حتماً سامانه های آگاه سازی را برای حساب تان فعال کنید
الان دیگر همه بانک ها امکان آگاه سازی از تراکنش ها توسط پیامک یا ایمیل را دارند؛ مثلاً هر موقع مبلغی از حساب تان برداشت شود اطلاع داده می شود؛ حتماً این امکانات را درخواست و فعال کنید. بهتر است تنظیم کنید که پایان هر روز خلاصه وضعیت حساب برای تان ارسال شود.

۸- به طور دائم حساب تان را زیر نظر داشته باشید
وقتی ندانید چقدر موجودی داشته اید و الان چقدر موجوی دارید، چطور می خواهید از بروز تغییر در آن باخبر شوید. باید حتماً حساب بانکی خود را حداقل به طور هفتگی کاملاً بررسی کنید و از صحت تراکنش های طول هفته مطمئن شوید.
یادتان باشد ناسلامتی شما صاحب یک حساب آنلاین هستید و هر لحظه می توانید به حساب تان دسترسی داشته باشید، پس هر موقع که وقت آزاد داشتید این کار را انجام دهید و هرگز پشت گوش نیندازید.
اینها نکات پایه ای بودند که رعایت تک تک شان برای صاحبان حساب های آنلاین ضرورت دارد. اگر شما هم نکات دیگر به ذهن تان می رسد حتماً در بخش نظرها مطرح کنید و از نقطه نظر خود درباره بانکداری الکترونیک بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *