هوش مصنوعی و افزایش کیفیت فیلم‌های قدیمی و رنگی کردن آنها

ضعیفمتوسطخوبعالیمحشر
تا کنون ابزارهای هوش مصنوعی زیادی برای بالا بردن کیفیت عکس‌های قدیمی، ویرایش و رنگی کردن این عکس‌ها و بهبود برخی خرابی‌ها و مخدوش‌های عکس عرضه شده است اما در حوزه بهبود کیفیت فیلم، تلاش‌های کمتری را شاهد بودیم.دانشمندان کم‌کم در حال آموزش هوش مصنوعی با استفاده از تکنیک‌های یادگیری ماشینی برای بهبود کیفیت فیلم‌ها و رنگی کردن آن‌ها هستند. برای نمونه به تازگی یک برنامه‌نویس موفق شده بود فیلمی بسیار قدیمی و کیفیت پایین از سال ۱۸۹۵ و مربوط به حرکت یک قطار را تبدیل به فیلمی ۴K با نرخ ۶۰ فریم در ثانیه کند.در تلاش و تحقیق دیگری، در کانال یوتیوب Two Minute Papers YouTube شاهد مدل‌سازی و توسعه ابزار هوش مصنوعی برای بهبود کیفیت و رنگی کردن ویدیوهای قدیمی هستیم. این مدل از Temporal Neural Network برای تشخیص نقص‌های فیلم مانند سوسو زدن استفاده می‌کند.

توسعه‌دهنده‌های این مدل یادگیری ماشینی توضیح دادند که هدف از این ابزار، حذف برخی مشکلات فیلم‌های قدیمی مانند سوسو زدن، نویزها و پارازیت‌ها، رنگ‌آمیزی صحنه‌ها و بهبود کیفیت نمایش برای دستگاه‌های کنونی است.

این مدل هوش مصنوعی می‌تواند کیفیت تصویر و کنتراست فیلم را افزایش دهد؛ فیلم‌های خراب و مخدوش شده را دوباره بازیابی کند و فیلم‌های سیاه و سفید قدیمی را به فیلم‌هایی رنگی تبدیل کند. حتی فیلم‌های رنگی بی‌کیفیت هم در این مدل‌سازی می‌توانند به فیلم‌هایی با کیفیت رنگ بالا تبدیل شوند.

محصولات بخش فروشگاه
بیشتر بخوانید
اختراعات کوچک برای مشکلاتی بزرگ

نسخه تجاری ندارد

توسعه‌دهنده‌گان این مدل می‌گویند از هزاران تصویر برای رنگ‌آمیزی عکس‌های قدیمی توسط هوش مصنوعی استفاده کردند تا شبکه عصبی آن‌ها بتواند یک فیلم سیاه و سفید را تبدیل به یک فیلم رنگی کند. همین موضوع باعث شده مدل جدید آن‌ها بهتر از ابزارهای پیشین روی کیفیت فیلم کار کرده و رنگ‌آمیزی واقعی‌تری داشته باشد.

در این تحقیق، به مشکلات کار روی فیلم‌های قدیمی هم اشاره شده است. مثلا، مدل‌های هوش مصنوعی باید بتوانند لکه‌ها و پرش‌های فیلم را بدون لطمه زدن به اصل فیلم حذف کنند. در حقیقت، آن‌ها باید تصویر اصلی و مرجع را به درستی شناسایی کرده و بعد اقدام به حذف المان‌های اضافی برای افزایش کیفیت فیلم کنند.

هنوز این مدل هوش مصنوعی تجاری‌سازی نشده و شرکت‌های فیلم‌سازی نمی‌توانند از آن برای ساخت نسخه‌های رنگی فیلم‌های قدیمی خود استفاده کنند. دانشمندان فکر می‌کنند هنوز باید کارهای بیشتری برای بهبود کیفیت فیلم‌ها توسط هوش مصنوعی انجام شود.

تا کنون چندین برنامه‌نویس، توسعه‌دهنده و تیم تحقیقاتی روی هوش مصنوعی برای بهبود کیفیت فیلم‌ها کار کردند و مدل‌هایی بیرون دادند ولی همان‌طور که در فیلم کوتاه بالا هم قابل مشاهده است؛ تا رسیدن این مدل‌ها به یک نسخه تجاری قابل استفاده فاصله هست.

منبع

بیشتر بخوانید
حذف تعطیلات تابستانی دانش آموزان

منبع: یک پزشک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *