ویروس کرونا احتمالا از ماه سپتامبر آغاز شده و مبدا آن ووهان چین نیست!

ضعیفمتوسطخوبعالیمحشر
دانشمندان بریتانیایی به یافته‌های جدیدی درباره ویروس کووید-۱۹ رسیدند. آن‌ها گمان می‌برند شروع این ویروس به ماه سپتامبر سال گذشته برگردد و حتی شاید شیوع آن از ووهان چین آغاز نشده باشد.محققان دانشگاه کمبریج در ماه‌های گذشته سعی کردند یک نقشه‌برداری ژنتیکی از نقطه صفر شیوع ویروس کرونای جدید داشته باشند تا به منشا واقعی این بیماری کشنده برسند.

این محققان برای کشف اطلاعات جدید سفرهایی به چین و شهر ووهان، استرالیا، کشورهای اروپایی و نقاط دیگر جهان داشتند. این دانشمندان تا کنون سه نوع متمایز از این ویروس را با مشخصات متفاوت کشف کردند که در نقاط مختلف جهان گسترش یافته است.

آن‌ها با ساخت یک شبکه از ۱۰۰۰ ژنوم کروناویروس به این حدس رسیدند که تاریخ درست و دقیق شروع این بیماری در جهان بیت بازه ۱۳ سپتامبر تا ۷ دسامبر باشد.

محصولات بخش فروشگاه
بیشتر بخوانید
آیا می دانید که ...؟ (بخش سوم)

کروناویروس Type A که اعتقاد دارند ژنوم اصلی ویروس است که به انسان‌ها سرایت می‌کند و نزدیک‌ترین نوع آن به Covid-19 است؛ در بدن خفاش‌ها یافت می‌شود. این نوع ویروس کرونا بیشتر در بیماران چینی و امریکایی یافت می‌شود ولی رایج‌ترین نوع ویروس در کشور چین نیست.

در کشورهای اروپایی و چین بیشتر ویروس کرونا نوع دوم (type B) یافت شده است. این ویروس در شهر ووهان چین همه‌گیر و باعث قرنطینه و تعطیلی کامل آن شد. همچنین، در استان هوبی چین مشاهده شده و در شب‌های کریسمس شیوع آن افزایش یافته است.

محتمل‌ترین فرضیه‌ها

محققان دانشگاه کمبریج در ۵۰۰ مایل دورتر از ووهان، در استان گوانگونگ، ۱۱ نمونه از بیماران کرونا گرفتند که نشان داد به ویروس کرونا نوع A مبتلا هستند. منشا شیوع این ویروس در این استان مشکوک و پر از ابهام است.

به همین دلیل، دانشمندان بریتانیایی این فرضیه که ویروس کرونا برای اولین بار از بازارچه محلی فروش حیوانات و موجودات آبزی در شهر ووهان چین آغاز شده را زیر سوال می‌برند و آن را بعید می‌دانند.

برخی مطالعات نشان می‌دهد اولین بیماران شناسایی شده اصلا در این شهر نبودند. یافته دیگر این دانشمندان نشان می‌دهد ویروس کرونا نوع C یک گونه جهش یافته از نوع B است و از طریق کشور سنگاپور به اروپا و استرالیا سرایت کرده است.

بیشتر بخوانید
آداب مناطق مختلف در ماه رمضان

ویروس کرونا نوع C بیشتر در هنگ‌کنگ مشاهده شده و به نظر نمی‌رسد مبدا آن کشور چین باشد.

دانشمندان می‌گویند ویروس کرونا که با نام علمی SARS-CoV-2 شناخته می‌شود؛ ویروسی است که دارد در تمام جهان گردش کرده و دائما فرآیند تکامل خودش را برای غلبه بر سیستم ایمنی بدن انسان ادامه می‌دهد.

این محققان می‌گویند هنوز دنبال یافته‌ها و جمع‌آوری اطلاعات بیشتر هستند ولی فعلا این فرضیه‌ها بیشتر به واقعیت نشان داده شده توسط نقشه‌برداری ژنوم ویروس کرونا نزدیک هستند. اگرچه ممکن است این فرضیه‌های تاریخ شروع ویروس و مبدا آن باز هم اشتباه باشند.

اساتید دانشگاه کمبریج هنوز در حال مطالعه نمونه‌برداری‌های اولیه از بیماران کرونا در سال ۲۰۱۹ هستند.

منبع

منبع: یک پزشک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *