پرسش و پاسخ (14)

ضعیفمتوسطخوبعالیمحشر (نظرت چیه؟)

می‌خواستم بدانم چگونه می‌توان ویندوز۷ و اکس‌پی را هم‌زمان روی سیستمم نصب کنم، بدون اینکه ویندوز۷ بوت ویندوز اکس‌پی را خراب کند و بتوانم در صفحه بوت، ویندوز مورد نظر خودم را بالا بیاورم؟
به‌طور معمول مشکل خاصی پیش نخواهد آمد. برای نمونه ویندوز اکس‌پی را روی درایو C نصب کنید سپس ویندوز سون را روی درایو D. در این حالت به فایل بوت در درایو C ویندوز سون اضافه خواهد شد و هنگام بالاآمدن سیستم حق انتخاب خواهید داشت. دقت کنید در هنگام نصب ویندوز دوم دستور فرمت درایوی که ویندوز اول روی آن نصب است را ندهید.

احمد صالحی – داخل فلش یک فایل Autorun.inf به‌وجود آمده که به‌هیچ‌وجه پاک نمی‌شود. آنتی‌ویروس هم آن را ویروس شناسایی نمی‌کند. همچنین هر فلشی را که بعد از این قضیه به سیستم وصل می‌کنم دچار همین مشکل می‌شود.
آنتی‌ویروس‌های قوی و به‌روز این فایل را از بین می‌برند. صرف وجود فایل Autorun.inf دلیل بر ویروسی بودن و وجود مشکل نیست. برخی از حافظه‌های فلش برای اینکه هنگام اتصال به سیستم منوی Autorun را اجرا کنند فایلی به همین نام روی خود دارند که ویروس نیست. چنانچه این فایل آثار مخربی بر سیستم شما داشته باشد، آنگاه می‌توان گفت که این فایل ویروسی است. برای از بین بردن فایل Autorun.inf از برنامه‌هایی که به همین منظور تهیه شده‌اند (انواع Autorun Remover که به‌سادگی قابل دانلود هستند) استفاده کنید.

دکمه Hibernate چیست؟ چرا در منوی Turn off گزینه هایبرنیت وجود ندارد؟
این سیستم به‌شما امکان می‌دهد که وقتی سیستم خود را خاموش کنید، سیستم به‌همان صورتی که بوده (اعم از بازبودن پنجره‌ها یا برنامه‌های ذخیره نشده) باقی می‌ماند و زمانی که سیستم را راه‌اندازی می‌کنید در همان وضعیت قبلی بالا می‌آید.برای فعال کردن آن از پنجره Control Panel گزینه Power Options را باز کنید. سپس لبه Hibernate را انتخاب کرده و تیک گزینه Enable Hibernate را بزنید. حالا وقتی پنجرهTurn Off را باز کنید و دکمه Shift را نگه دارید، کلید Standby به کلید Hibernate تغییر می‌یابد که می‌توانید آن را انتخاب کنید.

آیا برنامه کمکی برای مطلع شدن از ایمیل های رسیده در جی‌میل وجود دارد؟
بله، تاکنون برنامه‌های کمکی زیادی برای سرویس ایمیل Gmail عرضه شده است. یکی از پرکاربردترین آنها برنامه کمکیGmail Notifier است که توسط شرکت گوگل عرضه شده است. با نصب این برنامه کم حجم، یک آیکون کوچک در بخش System Tray ویندوز فعال خواهد شد که به محض رسیدن ایمیل جدید، شما را با خبر می‌کند.

محصولات بخش فروشگاه
بیشتر بخوانید
فایرفاکس ۴ هم آمد!

مدتی است هنگامی که وقتی سی‌دی داخل درایو می‌گذارم اطلاعات را نمی‌خواند ولی اگر آن را بیرون بیاورم و دوباره یا سه‌باره آن را در سی‌دی‌رام بگذارم آن را می‌خواند. چگونه این مشکل برطرف می‌شود؟ در ضمن گاهی اوقات سی‌دی درون سی‌دی‌رام می‌شکند. دلیل آن چیست؟
علت بروز این مشکل در بیشتر موارد کثیف شدن ریل‌های داخل سی‌دی‌رام است. کثیف شدن ریل‌های داخل سی‌دی‌رام باعث می‌شود که در سی‌دی‌رام به‌خوبی بسته نشود و بسته نشدن صحیح درب سی‌دی‌رام و قرار نگرفتن سی‌دی در جای خود باعث می‌شود که اطلاعات سی‌دی توسط سی‌دی‌رام خوانده نشود. برای حل این مشکل باید سی‌دی‌رام باز شود و تمامی ریل‌های داخلی آن از جمله ریل‌های مربوط به در سی‌دی‌رام و همچنین ریلی که لنز بروی آن جابه‌جا می‌شود تمیز شود. شکسته شدن سی‌دی در سی‌دی‌رام می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد، ولی عموما به دو دلیل این اتفاق می‌افتد: یکی همان مشکل ذکر شده یعنی کثیف شدن ریل‌های داخل سی‌دی‌رام و بسته نشدن صحیح درب سی‌دی‌رام که باعث می‌شود CD به‌صورت صحیح در جای خود قرار نگیرد و سی‌دی در داخل سی‌دی‌رام بشکند.
دلیل دیگر توجه نکردن به حداکثر سرعت درج شده بروی CD است. بیشتر سی‌دی‌رام‌های جدید با سرعت‌هایی مانند۵۲x کار می‌کنند، ولی ممکن است سی‌دی‌هایی وجود داشته باشند که حداکثر سرعت خواندن اطلاعات از آن‌ها ۴۰x باشد و وقتی این نوع سی‌دی در داخل سی‌دی‌رام با سرعت ۵۲x قرار می‌گیرد به علت سرعت بیشتر سی‌دی‌رام و اعمال نیروی گریز از مرکز بیشتر بروی این نوع سی‌دی، احتمال شکستن سی‌دی وجود دارد. البته خیلی از سی‌دی‌های نامرغوب هم وجود دارند که حتی با درج سرعتی برابر سرعت سی‌دی‌رام امکان شکستن آن‌ها نیز وجود دارد.

چگونه می‌توانم در ویندوز XP سیستم را طوری تنظیم کنم که در زمان معینی خاموش شود؟
برای این کار دو راه را پیشنهاد می‌کنیم. راه اول اینکه بر روی Desktop کلیک راست کنید و گزینه Properties را انتخاب کنید. از پنجره Display Properties بر روی لبه Screen Saver بروید و دکمه Power را بزنید. زیر بخش Settings for… جلوی عبارت Turn off hard disks مدت زمانی که می‌خواهید سیستم بعد از آن خاموش شود را انتخاب کنید و پنجره‌های مربوطه را تایید کنید. به این ترتیب چنانچه هارد شما در مدت زمانی که مشخص کرده‌اید استفاده نشود به طور خودکار خاموش خواهد شد. اما راه دوم بدین شکل است که با یک عمل ساده می‌توان تایمری را ظاهر کرد که بسته به زمان دلخواه شما، سیستم را خاموش خواهد کرد. برای این کار، از منوی Start وارد Run شده و عبارت زیر را وارد کنید:     Shutdown-s-t TIME

بیشتر بخوانید
پرسش و پاسخ (26)

دقت کنید که به‌جای عبارت TIME زمان دلخواهی را که می‌خواهید سیستم پس از آن خاموش شود، بر حسب ثانیه وارد نمایید. به عنوان مثال قصد داریم تا کامپیوتر یک ساعت دیگر به شکل خودکار خاموش شود. برای این کار کافی است عبارتShutdown-s-t 3600 را درRun وارد کرده و تایید کنیم. پس از این کار خواهیم دید پنجره‌ای باز خواهد شد که تایمر آن تا زمان به صفر رسیدن و خاموش کردن سیستم، کار خواهد کرد. در عین حال برای ریستارت کردن اتوماتیک هم می توانید از دستور زیر بهره بگیرید:  Shutdown-r-t TIME
برای متوقف کردن تایمر هم می‌توانید دستور زیر را درRun وارد کنید: Shutdown-a

آیا سایتی وجود دارد که بتوانم عکس‌های خانوادگی را در آن ذخیره کنم و فقط از طریق پسورد وارد آن شوم؟
اگر در یاهو ایمیل داشته باشید می توانید از Yahoo Briefcase برای ذخیره فایل‌های خود استفاده کنید. این هم آدرس:  http://briefcase.yahoo.com
شما می‌توانید تا ۳۰ مگابایت آپلود کنید.

محمدی از فارس – من روی سیستمم آنتی‌ویروس نود۳۲ دارم اما در کلیک راست سیستم گزینه‌ای برای چک کردن فایل با نود۳۲ وجود ندارد. مشکل از کجاست؟
آنتی ویروس را اجرا کنید و با زدن کلید F5 وارد تنظیمات آن شوید. در پنجره باز شده، از گزینه های سمت چپ، عبارت User Interface را پیدا کنید و زیرگروه Context Menu را انتخاب کنید. اکنون در سمت راست تیک مربوط به Integrate into the context menu را فعال کنید و پنجره را با زدن OK تایید کنید. سیستم خود را دوباره راه‌اندازی کنید.

خدامی از خرم‌آباد – وقتی سیستم بالا می‌آید ویندوز خطایGeneric Host Process For Win32 می‌دهد. چگونه می‌توانم این مشکل را برطرف کنم؟
به‌طور معمول این مشکل با به‌روزرسانی ویندوز برطرف خواهد شد. چنانچه سرویس‌پک۲ ویندوز اکس‌پی نیز به‌طور کامل به‌روز نشده باشد، نیز چنین مشکلی به‌وجود خواهد آمد. اگر با وجود به‌روزرسانی باز هم مشکل وجود داشت، با استفاده ازCD ویندوز Windows Repair انجام دهید.

7 دیدگاه برای “پرسش و پاسخ (14)

 1. ابتدا ویندوز سون نصب کرده ام سپس xp ولی فقط xp بالا می آید چه کنم؟ دوما dvdرایتر من مدتی است فقط dvd می خواند cd اصلا نمی خواند و کابل ها و اتصالاتش را عوض کردم ولی تاثیری نداشت علت چیست؟

  1. اگر می خواهید ۲ ویندوز xp و سون در کنار هم داشته باشید
   ابتدا ویندوز xp را در درایو C نصب و سپس ویندوز سون را در درایو مثلا D نصب نمایید
   اگر DVD رایتر شما بعد از نصب ویندوز دچار مشکل شده به احتمال زیاد ویندوز نتوانسته آن را کامل شناسایی نماید

  1. برای اینکار بصورت زیر عمل نمایید:
   در منوی start قسمت search عبارت user accounts را وارد نمایید و سپس بر روی عبارت نمایش داده شده user accounts کلیک کرده و در پنجره نمایش داده شده با کلیک بر روی craete a password for your account میتوانید بر روی ویندوز۷ خود پسورد بگدارید

  1. با سلام خدمت شما
   کافیست به کنترل پنل و قسمت user acounts مراجعه کنید و پسوردی برای ورود به ویندوز تعیین کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *