پرسش و پاسخ (19)

ضعیفمتوسطخوبعالیمحشر (نظرت چیه؟)

هخامنش سعیدی از کرمان – هنگامی که می‌خواهم درایور کارت گرافیک یا صدا یا مادربرد یا مودم را نصب کنم، باید مشخص کنم که ویندوز من اکس‌پی ‏است یا ویستا تا بتوان با توجه به ویندوز، درایور نصب کرد. اکنون پرسش من این است که چون در گذشته ویندوز۷ نبوده تا در لیست ویندوزهای پشتیبانی شده درایور باشد، بنابراین درایورهای من روی ویندوز۷ نصب نمی‌شوند؟ اگر این‌گونه باشد پس برای نصب ویندوز۷ باید همه سخت‌افزارهایم را عوض کنم؟
طبیعی است که برای نصب یک سخت‌افزار در ویندوز۷ باید درایور قابل شناسایی در ویندوز۷ موجود باشد. اما شرکت مایکروسافت معمولا با ارایه هر نسخه جدید از ویندوز، درایور بیشتر قطعات سخت‌افزاری موجود (در آن زمان) را در خود CD ویندوز جدید قرار می‌دهد که با نصب ویندوز، خود سیستم‌عامل بتواند آنها را شناسایی و نصب کند. ضمن این‌که در بیشتر موارد با توجه به بالاتر بودن نسخه۷ از ویندوز اکس‌پی، طبیعتا درایورهای شناخته شده توسط ویندوز قبلی در ویندوز جدید نیز شناسانده می‌شوند.

محمدحسین از کرمان– برایم مشکلی پیش آمده بود که وقتی روی لپ‌تاپ ویندوز ویستا یا اکس‌پی و ۷ داشتم، زمانی که می‌خواهم ۲ ویندوز داشته باشم، ویندوز قبلی بالا نمی‌آید. حالا من ویستا دارم و می‌خواهم اکس‌پی را هم نصب کنم ولی هر دو کار کنند. باید چه کار کنم؟
به‌طور خلاصه باید گفت چنانچه ویندوزها را به‌ترتیب از قدیمی‌تر به جدیدتر در درایوهای مختلف نصب کنید، مشکلی پیش نخواهد آمد.
برای نمونه ویندوز اکس‌پی را روی درایو C نصب کنید و سپس ویندوز ویستا را از روی بوت یا خود اکس‌پی بر روی درایو D نصب کنید.
در این حالت پس از ساخته شدن فایل بوت توسط ویندوز اکس‌پی و پس از نصب ویندوز ویستا، در فایل بوت تغییری به‌وجود می‌آید و هنگام نصب امکان انتخاب دو سیستم عامل به شما داده می‌شود.
اما چنانچه ابتدا ویندوز ویستا را نصب کرده باشید و سپس اقدام به نصب ویندوز اکس‌پی کنید، ویندوز اکس‌پی فایل بوت جدیدی می‌سازد که سیستم تنها همان ویندوز را بالا می‌آورد.
عماد – من حدود ۲سال از آنتی‌ویروس نود۳۲ ورژن ۷۰/۲ استفاده می‌کنم و همیشه هم آپدیت می‌شد اما به‌تازگی برای آپدیت پسورد می‌خواهد. حتی چند بار آن را پاک کردم و دوباره نصب کردم اما باز هم درست نشد! در ضمن از سایتی پسورد آن را گرفتم و چند بار آپدیتش کردم. الان کار می‌کند ولی چند قسمت آن حذف شده:
یکی بخش update full version و دیگری در قسمتinformation بخشی که روزهای باقی مانده اعتبار آن را نشان می‌داد. الان در قسمت بالا فقط ورژن آخرین آپدیت را نشان می‌دهد و زیر آن اطلاعات مربوط به سیستم است.
اگر ممکن است یک آنتی ویروس خوب معرفی کنید که تقریبا دایمی باشد و این همه دردسر نداشته باشد. البته قیمت آن هم مناسب باشد. چون نسخه‌های اصلی واقعا گران هستند و نمی‌صرفد برای کار در خانه استفاده شوند. همچنین مدتی است که در task manager بخشی به‌نام mscorsvw.exe ایجاد شده است. آیا مربوط به ویروس است؟آنتی ویروس چیزی پیدا نمی‌کند. با توضیحاتی که داده‌اید، بعید است که آنتی ویروس شما نسخه اصلی باشد اما اگر چنین است، لزوما اشکالی در کار آنتی‌ویروس پیش نخواهد آمد. روش‌هایی که برای آپدیت در سایت‌های مختلف وجود دارد معمولا غیر از روش‌هایی است که خود شرکت سازنده در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

در بیشتر موارد فعالیت اصلی آنتی‌ویروس دچار اشکال خاصی نخواهد شد. اما باید بدانید که چنانچه نرم‌افزار خود را به‌صورت اصل تهیه کرده باشید، با استفاده از پسوردهای موجود در اینترنت برخی از تسهیلاتی که شرکت سازنده در گذشته به کاربران اصلی خود می‌داد، نخواهد داشت. اما همان‌طور که گفته شد عموما فعالیت اصلی آنتی‌ویروس که یافتن ویروس است مختل نخواهد شد.
در مورد معرفی آنتی‌ویروس خوبی که دایمی باشد و دردسری هم نداشته باشد نمی‌توان کمک چندانی کرد. زیرا ویروس‌ها همواره در حال گسترش و دگرگونی هستند و از راه‌های مختلفی سعی در نفوذ به رایانه‌ها و ایجاد مزاحمت‌های ناخواسته می‌کنند.
بنابراین آنتی‌ویروس‌ها حداکثر محدود به زمان حال هستند. یعنی می‌توانند جلوی فعالیت ویروس‌های شناخته شده گذشته تا حال را بگیرند. اما این امکان را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهند که بانک اطلاعاتی مربوط به ویروس‌های شناخته شده و راه‌های مقابله با آنها را به‌روز کنند. بنابراین حتی اگر از بهترین آنتی‌ویروس هم استفاده می‌کنید، ناگزیر از آپدیت آن خواهید بود؛ زیرا هر روز ویروس‌های جدید از راه‌های جدید قصد حمله به رایانه شما را دارند.
آنتی‌ویروسی که شما استفاده می‌کنید در صورت به‌روزبودن نوع مناسبی است. از جمله آنتی‌ویروس‌های قدرتمند می‌توان به Kaspersky ،Norton ،Bit Defender و McAfee اشاره کرد که توصیه می‌کنیم نسخه اصل آنها را تهیه کنید. همچنین در مورد پردازشی که نام برده‌اید، مربوط به Microsoft .Net Framework است و ویروس نیست.

بیشتر بخوانید
پرسش و پاسخ (6)

آرش یوسفی از تهران – من در بازی‌های کامپیوتری در صحنه‌هایی که نور زیادی ایجاد می‌شود (مثل انفجار و نور خورشید و…) با افت فریم مواجه می‌شوم. آیا می‌توان با کم کردن کنتراست و گاما در تنظیمات بازی این مشکل را برطرف کرد؟ آیا روی سیستمی که قابلیت پردازش ۶۴ بیتی دارد حتما باید ویندوز و نرم‌افزارهای ۶۴ بیتی نصب کرد؟
افت فریم دلایلی مانند پایین بودن رم کارت گرافیک یا رم سیستم، سرعت پردازنده و… دارد که طبیعتا با ارتقای آنها این مشکل برطرف خواهد شد. در برخی موارد این مشکل توسط سازندگان بازی‌ها با ارائه Patch File برطرف می‌شود.
در خود بازی در برخی موارد با کمترکردن وضوح تصاویر می‌توان سرعت پردازش را افزایش داد و در نتیجه با افت فریم مواجه نشد. اگر سیستمی قابلیت پردازش ۶۴ بیتی دارد به این معناست که این امکان را دارد و اجباری نیست. اما چنانچه ویندوز ۶۴ بیتی روی آن نصب شد، باید نرم‌افزارهای آن نیز ۶۴ بیتی باشد.

مهدی سعیدی – وقتی ویندوز کامپیوترم بالا می‌آید با چنین پیغامی روبرو می‌شوم. هر کاری هم که می‌کنم پاک نمی‌شود. حتی ویندوز عوض کردم، راهکار چیست؟
HTML clipboardWindows cannot find ‘regsvr.exe’ make sure typed the name correctly, and then try again, to search for a life, click the start button, and then click search
ظاهرشدن این پیغام ممکن است یکی از سه دلیل زیر را داشته باشد:
۱- سیستم دچار ویروس یا تروجان شده باشد.
۲- آنتی‌ویروس سیستم فایل regsvr.exe را به‌دلیل ویروسی بودن پاک کرده باشد.
۳ – پیغام خطا به اشتباه از طرف سیستم به شما داده می‌شود و برخی برنامه‌ها با نمایش چنین پیغامی در صدد فریب شما باشند.
پس سیستم خود را با آنتی‌ویروس به‌روز اسکن کنید.
با استفاده از سی‌دی ویندوز رجیستری ویندوز را Repair کنید و در پایان چنانچه برنامه‌ای به‌تازگی نصب کرده‌اید که دقیقا نمی‌دانید چه کاری انجام می‌دهد با نگاهی به Task Manager (جهت کنترل CPU اشغال شده) آن را Uninstall کنید.
چنانچه با راه‌های بالا مشکل برطرف نشد روش زیر مشکل سیستم شما را برطرف خواهد کرد:
از منوی Start گزینه Regedit را تایپ و تایید کنید. در پنجره ویرایش رجیستری و از سمت چپ به مسیر زیر بروید:
hkey_local_machine» software »Microsoft »
windows nt »current version »
سپس روی winlogon کلیک کنید. حالا در سمت راست روی عبارت Shell دوبار کلیک کنید.
حالا Value Data آن را از explorer.exeregsvr.exe به explorer.exe تغییر دهید و تایید کنید. پنجره ویرایش رجیستری را ببندید و سیستم خود را دوباره راه‌اندازی کنید.

محصولات بخش فروشگاه
بیشتر بخوانید
پرسش و پاسخ (26)

2 دیدگاه برای “پرسش و پاسخ (19)

  1. سلام اسم درایوهام نمایش داده نمیشه.وقتی میخوام پوشه یا هرچیزی انتخاب کنم یه مربع کوچک بلا سمت چپ ظاهرمیشه به محض کلیک کردن تیک خورده میشه اون مربع .چیکارکنم که مربع بردارم واسم درایوهام ببیادمرسی

    1. اگر اشتباه نکنم باید در قسمت folder options (در my compyter کلید alt را بزنید و در منوی tools گزینه folder options) تنظیمات را بحالت اول (restore defaults) بازگردانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *