پرسش و پاسخ (21)

ضعیفمتوسطخوبعالیمحشر

مرتضی کریمی – چندروز پیش هنگام کار با کامپیوتر برق رفت و کامپیوتر خاموش شد و پس از آن هر وقت کامپیوتر را روشن می‌کنم بدون ظاهرشدن هیچ پیغامی کامپیوتر در هر حالت که باشد بعد از ۱۵دقیقه خاموش می‌شود.
با توجه به اینکه سیستم در چه مرحله‌ای قرار دارد؟ و آیا ویندوز بالا آمده است؟ احتمال قریب به یقین یکی از سخت‌افزارهای سیستم دچار مشکل شده است.
مادربورد، پاور، رم و فن‌های سیستم را کنترل کنید. ممکن است با عملکرد نامطلوب قطعه آسیب دیده، به قطعات دیگر آسیب برسد. برای نمونه چنانچه فن سی‌پی‌یو یا پاور آسیب دیده باشند، احتمال عملکرد نادرست سی‌پی‌یو و پاور و در نتیجه هنگ‌کردن سیستم بدون هیچ ظاهرشدن پیغامی وجود دارد.

من وقتی می‌خواهم ویندوز جدید روی سیستمم نصب کنم اغلب روی درایو C نصبش می‌کنم ولی وقتی نصب ویندوز تمام می‌شود، بیشتر حافظه درایو C پر می‌شود. چگونه می‌توانم هنگام نصب ویندوز آن درایو را کاملا پاک کنم؟
پیش از نصب ویندوز درایو را فرمت کنید. این امکان در هنگام نصب ویندوز در اختیار کاربر داده می‌شود. توجه داشته باشید که ویندوز و فایل‌های مرتبط با آن مقدار مشخصی از درایو را اشغال خواهند کرد. یعنی حتی پس از نصب ویندوز باز هم فایل‌هایی (به‌ویژه Hidden) وجود خواهند داشت که توسط خود سیستم عامل و جهت بهبود کارایی آن ایجاد خواهند شد. اگر به‌طور مرتب فضای خالی روی درایو C کم می‌آورید، می‌توانید با استفاده از نرم‌افزارهای پارتیشن‌بندی، حجم درایو C را افزایش دهید.

سیده معصومه هاشمی از قم – در هنگام نصب آفیس۲۰۰۷ برق منزل قطع و در نتیجه سیستم خاموش شد. پس از آن برای نصب این برنامه با مشکل مواجه شدم و در همان ابتدا، برنامه خطای زیر را می‌دهد و خارج می‌شود. با CDهای مختلف امتحان کردم نتیجه یکی بود.Microsoft Office Enterprise 2007 encountered an error during setup.
این پیغام زمانی ظاهر می‌شود که فایل Rgstrtn.lck از روی سیستم پاک نشده باشد. زمانی که بخواهید نصب جدیدی از محصولات آفیس داشته باشید و این فایل روی سیستم موجود باشد، فرآیند نصب متوقف خواهد شد.
برای پاک کردن این فایل، از منوی Start گزینه Run را انتخاب کرده و عبارت CMD را تایپ و تایید کنید تا وارد خط فرمان شوید. عبارت زیر را تایپ و تایید کنید:
cd “%allusersprofile%\Application Data\Microsoft Help”
دقت کنید که منظور از دیتور فوق واردشدن به پوشه Microsoft Help در کاربر موجود است. بنابراین چنانچه در خط فرمان نام کاربری خود را می‌بینید، کافیست عبارت زیر را وارد تایپ و تایید کنید:
Cd Application Data\Microsoft Help
اکنون عبارت‌های زیر را تایپ و تایید کنید (به‌طور جداگانه):
attrib -h rgstrtn.lck
del rgstrtn.lck
exit
حالا می‌توانید برنامه را دوباره نصب کنید.

بیشتر بخوانید
پرسش و پاسخ (29)

ویندوز ۷ جدیدی گرفته بودم که بر فعال بودنش خیلی تاکید شده بود ولی تنها ۳ روز پس از نصب آن غیراصل بودنش معلوم و محیط ویندوز دوباره سیاه شد و جالب اینجاست که حتی مهلت ۳۰ روزه نداد و به یکباره سیاه شد. البته من در آپدیت شدن‌ها مراقب دانلود شدن نرم‌افزار و تشخیص اصل بودن مایکروسافت بودم.
باید بدانید که شرکت مایکروسافت هنگام به‌روزکردن ویندوز (و البته متعلقاتش) ابتدا کنترل می‌کند که آیا ویندوز کاربر نسخه اصلی است یا نه. چنانچه نسخه ویندوز اصلی نباشد سیستم به شما پیغامی مبنی بر غیرمجاز بودن نسخه ویندوز خواهد داد. بنابراین با فعال بودن Automatic Updates ویندوز، هنگام به‌روز کردن ویندوز (که به‌صورت خودکار و در هنگام اتصال به اینترنت انجام می‌شود) سایت مایکروسافت از اصل یا غیرمجازبودن ویندوز آگاه می‌شود، مگر آنکه Automatic Updates خاموش باشد.

من چند سوال درباره اینترنت دارم:
۱- آیا می‌توان با دانستن شماره تلفنی که شخص توسط آن به اینترنت متصل می‌شود، از زمان وصل شدن فرد به اینترنت یا عملیاتی که انجام می‌دهد و سایت‌هایی که می‌رود، مطلع شد؟ (یعنی این‌که آی‌پی فرد را ندانیم یا او از کامپیوتر دیگر با آی‌پی دیگری به اینترنت وصل شود و فقط شماره تلفنی که او با آن به اینترنت وصل می‌شود را بدانیم.) مثلا این کار توسط مخابرات یا آی‌اس‌پی یا کنترل تلفن یا هکر و… انجام شود.
۲- آیا می‌توان از طریق دانستن آی‌پی یک شخص و با دانستن آی‌اس‌پی، به شماره تلفن دست پیدا کرد؟ یا این امکان برای خود آی‌اس‌پی یا مخابرات وجود دارد؟ در هر دو سوال، طریقه اتصال فرد به اینترنت از طریق اینترنت با خط تلفن خانگی و از طریق کارت اینترنت است.

شماره تلفنی‌هایی که با هر خط تلفن با آن ارتباط برقرار می‌شود در مخابرات موجود است. بنابراین با دانستن شماره تلفن می‌توان زمان اتصال به اینترنت را فهمید. همین‌طور اطلاعات رد و بدل شده توسط کاربر را ISP در اختیار دارد. گاهی اوقات هکرها هم می‌توانند به چنین اطلاعاتی دست پیدا کنند.
در مورد پرسش دوم نیز پاسخ مثبت است. ISP با دانستن IP کاربر می‌تواند شماره تلفنی که آن IP به سرور خودشان وصل شده را بیابد.

بیشتر بخوانید
پرسش و پاسخ (17)

محسن ناصری از بروجن ـ من پاور کیس را عوض کردم ولی وقتی سیستم را روشن کردم پیغام زیر آمد. اشکال از کجاست؟
NTDLR is missing
press Alt+ctrl+del to restart
این خطا معمولا در مواقع زیر رخ می‌دهد:
۱ـ بروز مشکل در سیستم پایه ورودی/خروجی (BIOS).
۲ـ پاک کردن سیستم‌عامل‌های ویندوز جدید (مانند: ویستا یا ۷) که در کنار ویندوز اکس‌پی در یک سیستم نصب شده بوده.
۳ـ پاک شدن یا مخدوش شدن محتویات فایل Boot.ini در درایو فعال (درایوی که سیستم‌عامل در آن نصب است. مانند C).
۴ـ سیستم از یک منبع Non-bootable در حال بالا آمدن است.
۵ـ فایل NTLDR یا NTDETECT.com دچار مشکل شده است.
۶ـ بوت سکتور از بین رفته است.
۷ـ هارد جدیدی اضافه شده است.
۸ـ مشکلی در کابل ارتباطی IDE/EIDE هارد وجود داشته باشد.
۹ـ مشکل در فعال کردن پورت USB کیبورد وجود دارد.

با توجه به‌دلیل بروز چنین پیغامی راه‌های مختلفی برای برطرف کردن این مشکل وجود دارد که با توجه به محدودیت‌های موجود به برخی از شایع‌ترین آنها اشاره می‌کنیم.
در مورد اول با مراجعه به وب‌سایت پشتیبانی مادربرد سیستم و به‌روزرسانی بایوس مشکل برطرف می‌شود.
به‌طور معمول موارد ۲ و ۳ در یک زمان رخ می‌دهند آن‌هم زمانی که محتویات یا خود فایل Boot.ini پاک شده یا تغییر می‌کند. این فایل در مسیر ریشه درایو فعال سیستم به‌صورت مخفی قرار دارد و مسیر نصب سیستم‌عامل ویندوز را به بایوس معرفی می‌کند.
این روش در ویندوزهای سری NT (مانند اکس‌پی) استفاده می‌شود در نتیجه موقع نصب سیستم‌عامل‌های جدید شرکت مایکروسافت (مانند ویستا و ۷) این روش از حالت پیش‌فرض بوت سیستم خارج و پس از پاک شدن درایو یا خود سیستم‌عامل جدید بایوس توانایی یافتن مسیر سیستم‌عامل نصب شده روی دیسک سخت را نداشته و اعلام خطا می‌کند (پاسخ پرسش قبل نیز مرتبط با این موضوع است).
برای برطرف کردن مشکل فایل Boot.ini در هنگام راه‌اندازی سیستم، با توجه به نوع مادربرد با استفاده از کلید (Delete/F1/F8) وارد تنظیمات بایوس شده و در بخش تنظیمات BOOT سیستم را برای راه‌اندازی از روی سی‌دی‌رام تنظیم کنید.
سپس CD نصب سیستم‌عامل را در سی‌دی‌رام قرار داده و تنظیمات انجام شده در بایوس را ذخیره کنید. منتظر بمانید تا سیستم توسط سی‌دی نصب راه‌اندازی شود. با زدن یک کلید وارد صفحه نصب ویندوز شوید و کلید R را برای Recovery بزنید. در حقیقت با انجام این کار ویندوز سیستم خود را Repair خواهید کرد.

6 دیدگاه برای “پرسش و پاسخ (21)

  1. جواب این سوال کمی مشکل می باشد.
   شرکت های ارائه دهنده ایمیل (یاهو-جیمیل-هات میل و …) بر اساس یکسری پارامترها بصورت خودکار ایمیل های مشکوک را به عنوان اسپم شناسایی می کنند.

 1. من داشتم یه سایت باز میکردم که ویروس افتاد توی لپ تاپم و پنجره windows 7 fix باز شد که وقتی گزینه fix problem رو زدم ۵تا error مهم پیدا کرد.از اینجا به بعدش رو نمیدونم چیکار کنم.وقتی پنجره استارت رو باز میکنم هیچکدوم از برنامه هام نیستن.تورو خدا زود پیام من رو جواب بدید چیکار کنم.

  1. با پاک کردن برخی ویروس ها باز شاهد هستیم تغییراتی که در ویندوز اعمال کرده اند از بین نمی رود
   در این مواقع ۲ راه حل وجود دارد:
   ۱. restore (ریستور) کردن و بازگرداندن تنظیمات ویندوز به قبل از ورود ویروس
   ۲. نصب مجدد ویندوز

 2. با سلام نمیدونم چرا بر روی سیتمم office نصب نمیشه نه۲۰۰۳ و نه۲۰۰۷ انواع ویندوزها و افیسها را امتحان کردم حتی تغییرات سخت افزاری دادم ولی نشد
  بیشتر error ها از پیدا نکردن cab file ها میباشد
  مرسی

  1. با سلام
   فایل ها با پسوند cab در اصل فایلهای فشرده شده آفیس میباشند که در حین نصب از حالت فشرده خارج شده و افیس بر روی ویندوز نصب میگردد جال اگر پیغام خطا ناشی از فایل ها با پسوند cab میباشد نشان دهنده ناقص یا معیوب بودن این فایل ها میباشد که در مرحله نصب سیستم نمیتواند آنها را از حالت فشرده شده خارج نماید.
   بهتر است از یک مجموعه آفیس بی عیب و سالم استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *