چاپ سه‌بعدی تجهیزات پزشکی مورد نیاز بیمارستان‌ها برای درمان بیماران کرونایی

ضعیفمتوسطخوبعالیمحشر
یک تولیدکننده تجهیزات پزشکی تهدید کرده است از گروهی از افراد داوطلب ایتالیایی به دادگاه شکایت خواهد کرد. این افراد با چاپگرهای سه بعدی اقدام به ساخت شیرهای پزشکی (medical valve) کردند که برای درمان مبتلایان به ویروس کرونا استفاده می‌شود.

این شیرها به طور طبیعی هر یک ارزشی ۱۱ هزار دلار دارند که کارخانه‌های سازنده تجهیزات پزشکی تولید می‌شوند ولی این افراد داوطلب با چاپ آن‌ها فقط ۱ دلار می‌فروشند.

یک بیمارستان در ایتالیا این شیرها را تمام کرده بود در حالی‌که برای بیماران کرونایی خود به شدت به آن‌ها احتیاج داشت. شرکت تامین‌کننده این شیرها به به آن‌ها می‌گوید نمی‌تواند به موقع سفارش‌های آن‌ها را آماده و تحویل دهد.

محصولات بخش فروشگاه
بیشتر بخوانید
شبكه‌هاي نسل سوم (3G) خوب یا بد ؟

در نتیجه، مدیران بیمارستان به فکر استفاده از نمونه‌های چاپ سه‌بعدی این تجهیزات پزشکی افتاده و شروع به جست‌وجو برای یک تولیدکننده می‌کنند. کریستیان فراکسی و الساندرو رامایولی که در یک استارتاپ ایتالیایی واقع در ایسینوا کار می‌کنند؛ به مدیران بیمارستان پیشنهاد چاپ این شیرها را در شرکت خودشان می‌دهند.

این دو نفر از شرکت سازنده تجهیزات پزشکی که این شیرها را برای بیمارستان تولید می‌کرد؛ درخواست می‌کنند یک جفت نمونه از آن‌ها در اختیارشان قرار دهند ولی شرکت سازنده تجهیزات پزشکی ضمن اینکه هیچ‌گونه همکاری در این زمینه نمی‌کند؛ بلکه آن‌ها را به خاطر نقض مالکیت معنوی و ثبت اختراع‌شان تهدید به شکایت می‌کند.

فراکسی و رامایولی به کار خود ادامه می‌دهند و با اندازه‌گیری شیرهای نمونه‌ای که در بیمارستان هست؛ سعی در چاپ سه بعدی آن‌ها دارند.

تولید نیاز پزشکی در ۶ ساعت

ماسیمو نمپورلی، مدیر استارتاپ ایتالیایی FabLab که فراکسی و رامایولی را به استخدام خود درآورده و به آن‌ها کمک می‌کند یا نمونه‌های اولیه شیرهای پزشکی مورد نیاز بیمارستان را تولید کنند؛ می‌گوید تا کنون ۱۰ نمونه از این وسایل برای بیماران استفاده شده است.

او می‌گوید: «زندگی و جان مردم به خطر افتاده بود و ما کمک کردیم نجات پیدا کنند. ما قصد سودآوری و فروش این محصولات را نداریم. نمی‌خواهیم از این تولیدات فراتر از نیاز بیمارستانی استفاده کنیم یا نقشه‌ای برای توسعه کارمان و توزیع این شیرها در بازار نداریم.»

بیشتر بخوانید
مرداد زمان رونمایی از نسخه نهایی ویندوز ۱۰

فروش ۱ دلار این شیرها در حالی که قیمت نمونه اصلی آن‌ها ۱۱ هزار دلار است؛ بهترین گواه بر فعالیت بشردوستانه این افراد است.

وزیر نوآوری و فناوری ایتالیا هم از این اقدام حمایت کرده و عکسی از شیرهای چاپ سه بعدی در توییتر به اشتراک گذاشته است. در ایتالیا بیش از ۳۱۵۰۰ نفر به ویروس کرونا مبتلا و نزدیک به ۲۵۰۰ نفر قربانی شده‌اند.

کرونا بیمارستان‌های این کشور را در تنگنا برای تامین تجهیزات پزشکی مورد نیاز بیماران کرونایی قرار داده است و شرکت‌های تامین‌کننده تجهیزات پزشکی هم نمی‌توانند به سرعت سفارش‌های خود را آماده کنند.

به هر حال، احتمالا این اقدام داوطلبانه دو جوان ایتالیایی در آینده پایشان را به دادگاه باز خواهد کرد.

منبع

منبع: یک پزشک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *