گوشی های تقلبی و راه های شناسایی آنها

ضعیفمتوسطخوبعالیمحشر
گوشی های تقلبی
گوشی های تقلبی

ایـن روزهـا بـازار هـمـه وسایل الکترونیکی و به‌ویژه گوشی تلفن هـمـراه مـملـو از نـمونه‌های تقلبی گوشی‌هایی با نام‌های معتبر شده است که خریداران را به‌راحتی فریب داده و مجبور به خریدهایی می‌کنند که سراسر زیان است. نمونه‌های تقلبی شرکت‌های بزرگ همچون نوکیا، سامسونگ و موتورولا در بازار منطقه آن‌قدر زیاد است که تقریبا در تمام فروشگاه‌ها می‌توان آنها را یافت. مشکل اصلی نیز شرکت‌های چینی هستند که با ایجاد تغییرات جزیی در نام این گوشی‌ها به‌نوعی کار خلاف خود را توجیه کرده و به این اقدامات رنگ و رویی قانونی می‌بخشند‌. ‌این کار زمینه را برای نگرانی بسیاری از شرکت‌های بزرگ تولید‌کننده تلفن همراه در جهان فراهم آورده است.

نـمـونه این تقلب‌ها را می‌توان با دقت دریافت. به‌عنوان مثال چنانچه به برخی از این گوشی‌ها نگاه کنید، به این نتیجه می‌رسید که این گوشی آیفون شرکت اپل نیست بلکه “هایفون” ساخت چین است، گوشی دیگر ۹۷ Nokia N ‌نیست بلکه ‌۷۹ Nokla N‌ است و دیگری Samsung ‌است که با شیوه‌ای بسیار ماهرانه به ‌ Sumsung ‌تغییر یافته و به‌راحتی در بازار سراسر جهان به‌فروش می‌رسد.

در گـوشـی‌هـایـی مانند نمونه تقلبی آیفون که ظاهری شبیه نمونه اصلی دارد، دیگر قابلیت شبکه بیسیم نیز وجود نداشته و سیستم عامل نیز تنها یک اپلیکیشن تحت جاوا است که هیچ تضمینی برای کارکرد آن وجود ندارد. ‌ ‌

بیشتر بخوانید
نوکیا N9 و MeeGo

گزارش نیویورک‌تایمز حاکی از آن است که این گوشی‌ها معمولا به‌صورت غیر‌قانونی به کشورهای روسیه‌، هند، خاورمیانه، اروپا و حتی آمریکا صادر مـی‌شـونـد و دامـنـه بازار گوشی‌های تلفن همراه “شانژای” روز‌به‌روز در حال گسترش است.

به‌گفته مسوول یکی از این شرکت‌های چینی تا ۵‌سال گذشته ساخت گوشی‌های تقلبی بسیار سخت بوده است. چرا که یافتن افراد متخصص در بخش سخت‌افزار، نرم‌افزار و یا دیگر بخش‌های طراحی بسیار مشکل بوده.

اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی و افزایش روز افزون متخصصان این حوزه شرکت‌هایی تاسیس شده‌اند که حتی ۱۰‌نفر پرسنل هم ندارند و به این وسیله محصولات خود را به آسانی وارد بازار سیاه که در چین به “شانژای” معروف است می‌کنند.

بیشتر بخوانید
گلکسی M31 سامسونگ ششم اسفندماه معرفی می‌شود

تنها توصیه‌ای که می‌توانیم به خریداران داشته باشیم این است که تنها از نمایندگی‌های فروش خرید کنند و در موقع خرید با یک کارشناس مــشــورت کـنـنــد تــا در دام محصولات تقلبی نیفتند تا بـتـوانـنـد از مـزایای گارانتی استفاده کنند. ‌

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *